Około 200 przedstawicieli samorządów z całego świata wzięło udział w Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie. Wśród nich był Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Najwyżsi przedstawiciele władz ukraińskich - Rusłan Stefanczuk, Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Denys Szmyhal, Premier Ukrainy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także Jens Stoltenberg, Sekretarz generalny NATO wzięli udział w Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie. Jednym z gości był również Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
W czasie obrad, głównym tematem były doświadczenia wojenne ukraińskich samorządów, przykłady współpracy pomocowej między ukraińskimi JST oraz partnerami zagranicznymi, a także możliwy udział partnerów zagranicznych w odbudowie i powojennym rozwoju Ukrainy.
Województwo Wielkopolskie zaproszone zostało w związku z bliską współpracą z Obwodem Charkowskim. Szczyt był także okazją do bezpośredniego spotkania z najwyższymi władzami obwodowymi.
Wojciech Jankowiak przedstawił działania naszego regionu na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, wyraził podziw dla męstwa ukraińskich obrońców i zaznaczył, że Wielkopolska planuje dalej wspierać ukraińskich partnerów, jak czyniła to od początku wojny. Przedstawił również inicjatywy wsparcia, które w 2023 r. Województwo Wielkopolskie chciałoby zrealizować wspólnie z Obwodem Charkowskim. Najważniejsze z nich to zakup ambulansów drogowych w ramach 5 mln zł zarezerwowanych w budżecie Województwa Wielkopolskiego na pomoc społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy. Mowa była także o kontynuacji organizacji wypoczynku letniego w Wielkopolsce dla dzieci z Obwodu Charkowskiego. Omówiono również włączenie Obwodu Charkowskiego w międzynarodowe projekty wielostronne z udziałem Wielkopolski.
Ołeh Synehubow, Naczelnik Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej podkreślił, że region, którym zarządza od ponad roku pozostaje w stanie wojny. Na jego terenie zniszczono ok. 23 tys. budynków, w tym ok. 800 szkół (w Charkowie ok. 50% szkół nie nadaje się do użytku), ok. 300 placówek ochrony zdrowia, ok. 4 tys. bloków mieszkalnych i ok. 7 tys. budynków indywidualnych. Przekazał delegacji wielkopolskiej album fotograficzny "Kroniki wojny w Obwodzie Charkowskim”, dokumentujący zniszczenia dokonane przez siły Federacji Rosyjskiej.
Ołeh Synehubow jako najpilniejszą potrzebę przedstawił konieczność odbudowania floty służb ratowniczych i komunalnych (karetki, wozy strażackie, pojazdy transportu publicznego, śmieciarki, pojazdy budowalne czy traktory). Poprosił przy tym, by zbadać możliwość pozyskania tego rodzaju pomocy od lokalnych samorządów w Wielkopolsce. Podziękował również za wsparcie Polaków i naszych instytucji samorządowych oraz rządowych. Wskazał, że znaczna część pomocy humanitarnej dla Obwodu Charkowskiego pochodziła właśnie z Polski. Podkreślił, że dziś Ukrainie potrzebny jest każdy rodzaj pomocy.
Obwód Charkowski był jednym z niewielu obwodów ukraińskich, gdzie zachowano ciągłość sesji regionalnego parlamentu (w formie online) oraz uchwalono budżet na 2023 r. podczas sesji. Jednak w związku z obecnością linii frontu na terenie regionu na poziomie lokalnym, w 26 z 56 tzw. nowych gromadach (odpowiednik gmin) funkcjonują administracje wojskowe.
Przewodnicząca ChRO Tetiana Jehorowa-Łucenko podkreśliła, że to właśnie Wielkopolska była pierwszym partnerem zagranicznym, który zaoferował wsparcie. Zaznaczyła, że pomoc Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego bardzo pomogła dotrzeć ze stanowiskiem ukraińskim na fora międzynarodowe i pozyskać nowych partnerów i wsparcie z ich strony.
Delegacja wielkopolska uczestniczyła również we wspólnym spotkaniu z udziałem innych partnerów regionalnych Obwodu Charkowskiego, którzy zdecydowali się wziąć udział w szczycie w Kijowie. Obecny był m.in. francuski region Grand Est oraz albański obwód Fier.
20. rocznica podpisania porozumienia o współpracy międzyregionalnej Województwa Wielkopolskiego i Obwodu Charkowskiego przypadła 27 lutego 2022 r., trzy dni po agresji rosyjskiej wobec Ukrainy.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...