trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Trwa kampania "Uzależnia mnie tylko sport"

    *Co to był za weekend. Godziesze Wielkie finiszowały w niedzielę, a wcześniej, w sobotę, setki rodzin bawiły się do utraty tchu w Powidzu, Wyrzysku, Kórniku i Miejskiej Górce. Setki zawodników było widać i słychać - od powiatu poznańskiego, przez okolice Piły i Kalisza po rejony Gniezna i Konina. Kampania „Uzależnia mnie tylko sport” rozkręca się, i to jak!*

    Celem Kampanii „Uzależnia mnie tylko sport”, którą organizuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest walka z używkami, a przede wszystkim alkoholem oraz substancjami psychoaktywnymi. Istotą akcji jest też promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia i nawyku dbania o zdrowie.

    SPOTKANIA DLA RODZIN
    W wybranych gminach Wielkopolski, do 14 czerwca odbędzie się łącznie 30 rodzinnych spotkań plenerowych, podczas których najważniejsza jest właśnie profilaktyka uzależnień, dla których alternatywą ma być sport i aktywny, rodzinny styl życia. Jedno z takich spotkań plenerowych odbyło się w sobotę w podpoznańskim Kórniku. Spotkanie oficjalnie otworzył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Leszek Wojtasiak, który zapewniał wszystkich uczestników, że liczy się przede wszystkim dobra zabawa i uczciwa rywalizacja oraz profilaktyka uzależnień. Nie zabrakło więc zdrowej rywalizacji, wielu zadań sportowych, profilaktyki i konkursów z nagrodami. Wiele emocji i jeszcze więcej kibiców pojawiło się we wszystkich miejscowościach, do których w tym tygodniu, z rozpędem zawitały całe rodziny. Te spotkały się w tym tygodniu nie tylko w Kórniku ale też w Powidzu, Wyrzysku i Miejskiej Górce oraz w gminie Godziesze Wielkie.

    ZAWODY I ZABAWA
    Ważnym wydarzeniem każdego spotkania w ramach Kampanii „Uzależnia mnie tylko sport” są biegi rodzinne. Pierwsi w zmaganiach zazwyczaj biorą udział przedszkolacy, którzy w tym tygodniu zaskoczyli wszystkich swoją olbrzymią determinacją i odwagą. Kolejne zmagania sportowe pokazywały wszystkim jak wspaniale, niezależnie od grupy wiekowej, można czynnie spędzać czas na świeżym powietrzu wraz ze swoim rodzicem, a przy tym wspaniale się bawić. Najstarsi zawodnicy mają biorący udział w Kampanii mają ponad 80 lat, najmłodsi - niespełna 3.
    Samorządowcy każdej gminy dołożyli starań, aby podczas spotkania każdy mógł dowiedzieć się jak najwięcej o uzależnieniach, o profilaktyce zdrowotnej, a także o zasadach bezpieczeństwa. Przygotowano też punkty pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru we krwi.
    - To wszystko jest bardzo ważne ale najcenniejszy jest jednak czas, jaki rodzice i dzieci spędzają podczas tej akcji razem i to jak bardzo integrują się społeczności i reprezentacje gmin – mówiła w niedzielę do uczestników Kampanii Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, która odwiedziła gminę Godziesze Wielkie.

    ATRAKCJE DLA RODZIN
    Wszędzie zwyciężały dobre humory i wola walki z używkami. Atrakcji też było mnóstwo: pokazy strażackie, pokazy ratownictwa medycznego, slalomy w alkogooglach, zawody w hokeja na trawie, dmuchane konstrukcje dla dzieci, wspólne zabawy z dziećmi, poczęstunek, a nawet przedstawienia teatralne i pokazy taneczne.
    Kolejny tydzień zapowiada kolejne atrakcje. Tym razem spotkania odbędą się w Obornikach, w Rokietnicy, Śremie, Cekowie-Kolonii i Śmiglu. Wszystkie szczegóły, łącznie z informacjami dla dzieci i rodziców zainteresowanych wzięciem udziału w imprezach, dostępne są na stronie internetowej: www.uzalezniamnietylkosport.pl  oraz www.facebook.com/uzalezniamnietylkosport 


    O AKCJI
    Celem kampanii organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest przede wszystkim promocja i realizacja zadań dotyczących profilaktyki uzależnień w połączeniu z aktywnością ruchową uczestników imprez. Zadaniem kampanii jest także zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat szkód wynikających z używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Wielkopolska została podzielona na 5 subregionów. W każdym nich zostało zaproszonych do współpracy 6 gmin, które stają się kolejno gospodarzami spotkań, w których będą mogły wziąć udział całe rodziny. Na terenie każdego subregionu odbędzie się łącznie 6 imprez plenerowych, w ciągu 6 kolejnych tygodni. Głównymi punktami każdego spotkania są zmagania sportowe oraz zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia i walki z uzależnieniami. Dla uczestników spotkań dostępni są specjaliści m.in. z zakresu prawa, terapii uzależnień czy psychologii. W kampanię zaangażowane zostały także podmioty działające na terenie poszczególnych gmin i świadczące na ich terenie usługi w zakresie profilaktyki uzależnień.


    Galeria zdjęć: