trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Urodziny patrona ostrowskiej szkoły po raz pierwszy z Ernestami

    *W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych im. Ernesta Malinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim 6 marca tego roku świętowano 200-lecie urodzin patrona szkoły. W wydarzeniu wziął udział gość specjalny - Alberto Salas Barahona, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Peru oraz Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.*

    W pierwszej części uroczystości przedstawiono sylwetkę wybitnego polskiego inżyniera, który za sprawą swych osiągnięć stał się honorowym obywatelem Peru. O jego wkładzie w rozwój gospodarczy, a także walkę niepodległościową tego kraju opowiedział właśnie gość specjalny uroczystości, czyli Alberto Salas-Barahona, który zapewnił zebranych, że pamięć o Erneście Malinowskim w Peru jest ciągle żywa, a stworzone przez niego budowle do dziś wykorzystywane są głównie na potrzeby przemysłu wydobywczego.
    Następnie osobom oraz instytucjom wspierającym rozwój szkoły wręczone zostały po raz pierwszy „Ernesty” - statuetki, które wykonał lokalny artysta Marcin Szorski. Są one ze szkła w barwach narodowych Polski i Peru, a przedstawiają tory kolei transandyjskiej wspinające się stromo na kolejne poziomy.

    Nasza niezwykła przyjaźń z Peru rozpoczęła się od wspólnej ekspozycji peruwiańskich uczelni na naszym stoisku na Targach Edukacyjnych w Poznaniu w roku 2017. Wtedy też Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs „Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej. Śladami Polaków w Peru”, zainteresowanie którym przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Pamiętne wydarzenie rozpoczęło ciąg zdarzeń, dzięki którym dziś możemy mówić o mocnym wielkopolsko –peruwiańskim partnerstwie – powiedziała podczas uroczystości Marzena Wodzińska, przywołując temat współpracy nawiązanej pomiędzy polskimi i peruwiańskimi uczelniami wyższymi. - Drodzy uczniowie, życzę wam, byście pod przewodnictwem wspaniałych nauczycieli Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych, potrafili formować się, przyjmując jako wzorce życiowe  wartości, które wyznawał i realizował patron waszej szkoły – zakończyła Marzena Wodzińska.
    Na zakończenie ceremonii odsłonięto wystawę prywatnego zbioru pocztówek Alberto Salas-Barahona, której początek wziął się od zakupienia kartki z wizerunkiem mostu nie kogo innego, jak właśnie Ernesta Malinowskiego.


    Galeria zdjęć: