trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Urodziny Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Będą dodatkowe połączenia!

    Poznańska Kolej Metropolitalna świętuje swoje piąte urodziny. Z tej okazji rozszerza swoją ofertę. Wszystko za sprawą podpisanego dziś porozumienia, dzięki któremu zwiększy się częstotliwości kursowania pociągów PKM. - Kolej metropolitalna jest bez wątpienia fenomenem. To fenomen dobrej, zgodnej współpracy samorządów - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Dzięki niemu w czerwcu i wrześniu 2018 r. na pierwsze pięć linii kolejowych prowadzących z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina i Swarzędza wyjechały pierwsze pociągi z logo PKM. W latach 2019-2022 Poznańska Kolej Metropolitalna pojawiła się na kolejnych czterech liniach: z Poznania do Gniezna, Kościana, Rogoźna i Wronek. Z kolei linia do Swarzędza została przedłużona aż do Wrześni. 

    PKM zapewnia wszystkim pasażerom sporą częstotliwość połączeń - dwa połączenia w ciągu godziny w godzinach szczytu przewozowego, średnio co 30 minut. Tylko w ubiegłym roku z jej usług skorzystało ponad 23,5 mln. pasażerów (rekordowy był 2019 r., kiedy zanotowano ponad 27 mln. pasażerów). 

    - Kolej metropolitalna jest bez wątpienia fenomenem. To fenomen dobrej, zgodnej współpracy samorządów, które uznały, że warto zapewnić swoim mieszkańcom komfortowe warunki dojazdu do pracy czy szkoły i z powrotem - mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marek Woźniak dodał, że PKM jest tworem wirtualnym, który korzysta przede wszystkim z taboru naszych Kolei Wielkopolskich, finansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. – Chcemy rozwijać projekty kolejowe, dlatego - jeśli uda się odblokować Krajowy Plan Odbudowy - pieniędzy na nowy tabor pojawi się więcej – przyznał Marszałek.  

    Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zapowiedział, że od stycznia 2024 roku zwiększy się liczba połączeń w ramach PKM współfinansowanych przez samorządy. - Zauważyliśmy, że w pewnych momentach pociągi dojeżdżają do punktu docelowego i oczekują na kolejne połączenie. Doszliśmy wtedy do wniosku, że można w tym czasie obsłużyć kolejne połączenia, ale na krótszych dystansach. Z tej analizy wyszło nam 15 nowych połączeń – tłumaczył Wojciech Jankowiak.

    W poniedziałek 11 września Marek Woźniak, Wojciech Jankowiak, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz przedstawiciele samorządów uczestniczących w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podpisali pamiątkową tablicę zapowiadającą uruchomienie dodatkowych połączeń w ramach PKM. Chodzi o połączenia na sześciu liniach w relacjach: Poznań – Pobiedziska (3 pary), Poznań – Czempiń (2 pary), Poznań – Opalenica (2 pary), Poznań – Oborniki Wlkp. (3 pary), Poznań – Szamotuły (2 pary), Poznań – Kostrzyn Wlkp. (3 pary).

    Przypomnijmy, że na terenie Wielkopolski pasażerskie przewozy kolejowe wykonywane są przez dwóch operatorów publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z zawartymi umowami są to odpowiednio Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. i POLREGIO sp. z o.o. Województwo Wielkopolskie posiada 100 proc. udziałów w spółce Koleje Wielkopolskie oraz 4,85 proc. w spółce POLREGIO.

    PKM jest finansowana przede wszystkim z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Zaangażowanie finansowe z roku na rok systematycznie się zwiększa, od 176 mln zł w 2018 r, do 331 mln w tym roku.

     

    Data publikacji: 2023-09-12

    Galeria zdjęć: