trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ „MUZYCZNE PRZESTRZENIE” W WIELKOPOLSCE

    *17.09.-11.10.2015, Dobrzyca, Gniezno, Konin, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Śmiełów
    17.09., godz. 19.00, Katedra Gnieźnieńska, Koncert Inauguracyjny

    **Celem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie" jest łączenie wartości muzycznych z pięknem architektury, stąd pomysł na organizowanie koncertów w wielkopolskich pałacach, zamkach i kościołach. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Zygmunta Noskowskiego w Poznaniu. Na tegoroczną jubileuszową edycję zaplanowano 8 koncertów, które odbędą się w sześciu miejscowościach - Dobrzycy, Gnieźnie, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Śmiełowie. Wystąpi na nich ponad 50-ciu artystów z Polski i ze świata.*

    Festiwal rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym w Katedrze Gnieźnieńskiej. W Poznaniu, podczas koncertu w Auli UAM wystąpią artyści należący do światowej czołówki – usłyszymy pianistę Krzysztofa Jabłońskiego, klarnecistę Kornela Wolaka, skrzypków Nathalię Shaw i Janusza Wawrowskiego, altowiolistę Jiří Kabata oraz wiolonczelistę Tomasza Strahla. Muzycy zaprezentują publiczności repertuar z przełomu XIX i XX wieku.

    W Dobrzycy zagra „Apollon Musagète Quartett", natomiast w Pałacu w Śmiełowie sławny polski skrzypek – Konstanty Andrzej Kulka. Festiwal zakończy się dwoma koncertami w Synagodze w Ostrowie Wielkopolskim i w Farze Konińskiej. W obu tych miejscach wystąpią m.in. argentyński pianista Jose Gallardo, skrzypek Janusz Wawrowski oraz wiolonczelista Benedick Kloeckner.

    Podczas festiwalu odbędzie się także I Międzynarodowa Konferencja „Muzyka polska – twórczość, recepcja, promocja" oraz Warsztaty Krytyki Muzycznej. W ramach konferencji poruszone zostaną tematy dotyczące zapomnianych sylwetek polskich kompozytorów, żyjących na przełomie XIX i XX wieku, twórczości młodych artystów oraz recepcji muzyki współczesnej, natomiast warsztaty przygotują młodzież do promocji muzyki polskiej na świecie. Obydwa wydarzenia odbędą się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Są one kierowane do studentów i absolwentów związanych z kierunkami studiów: muzykologia, kulturoznawstwo, kompozycja, teoria muzyki lub innymi kierunkami humanistycznymi.

    Projekt otrzymał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2015.

    Więcej


    Galeria zdjęć: