trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

W Radzie Europy o prawach człowieka i samorządach w dobie pandemii

    *Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w Forum Statutowym Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu, które odbyło się 7 grudnia w trybie zdalnym. Wojciech Jankowiak z ramienia Związku Województw RP reprezentuje Wielkopolskę w Izbie Regionów, będąc jednocześnie Zastępcą Przewodniczącym Polskiej Delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (CLRAE).*

    W skład Kongresu wchodzą delegacje 47 państw.
    - Forum Statutowe działa w imieniu Kongresu pomiędzy sesjami i jest zwoływane decyzją Prezydium Kongresu. W jego skład wchodzą przewodniczący wszystkich delegacji krajowych i członkowie Prezydium. Zaplanowane na rok 2020 dwie sesje Kongresu w siedzibie Rady Europy w Strasburgu nie odbyły się z uwagi na COVID-19 – wyjaśnia Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
    W trakcie posiedzenia przyjęto między innymi rekomendację wyrażającą zaniepokojenie pogorszeniem się demokracji lokalnej na Łotwie, a zwłaszcza brakiem konsultacji w ramach terytorialnej reformy administracyjnej. Uczestnicy Forum Statutowego zajmowali się także między innymi raportami dotyczący rozwoju interakcji między obszarami miejskimi i wiejskimi, a także zwalczania przemocy wobec kobiet w polityce na szczeblu lokalnym i regionalnym. W porządku obrad znalazła się też debaty nad nowym „Współczesnym komentarzem do raportu wyjaśniającego do Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego”, a rzecznik Praw Człowieka Kongresu Harald Bergman przedstawił drugi tom serii „Podręcznik praw człowieka dla wybranych przedstawicieli lokalnych i regionalnych”, poświęcony prawom społecznym.
    Tego samego dnia odbyło się spotkanie „Covid-19: władze lokalne i regionalne na pierwszej linii”, w którym zdalnie uczestniczyli liderzy Rady Europy, przedstawiciele rządów krajowych, członkowie Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych oraz inne osobistości. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad skutecznymi metodami rozwiązania kryzysu zdrowia publicznego związanego z COVID-19, przy pełnym poszanowaniu praw człowieka, demokracji i praworządności.
    - Ze względu na swoje obowiązki i bliskość obywateli, władze lokalne i regionalne stoją na pierwszej linii w obliczu kryzysu - mówił przewodniczący Kongresu Anders Knape. - Jesteśmy przekonani, że dobre zarządzanie oparte na lepszej koordynacji i interakcji między różnymi szczeblami władzy jest niezbędne, w przeciwnym razie działania będą nieskuteczne, fragmentaryczne i niewystarczające – podkreślał szwedzki polityk.
    Przewodnicząca Izby Regionów Kongresu, Gunn Marit Helgesen z Norwegii, powiedziała, że aktywne konsultacje pomiędzy władzami lokalnymi regionalnymi, a władzami krajowymi, są jednym z podstawowych warunków zarządzania kryzysem. - W Norwegii konsultacje między władzami lokalnymi i regionalnymi, a władzami krajowymi, prowadzone przez norweskie stowarzyszenie władz lokalnych i regionalnych, okazały się bardzo skuteczne – mówiła Gunn Marit Helgesen, dodając, że ta dobra praktyka nie była niestety obserwowana we wszystkich krajach europejskich.
    Z kolei Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić podkreśliła potrzebę zapewnienia odpowiednich funduszy i zasobów władzom lokalnym i regionalnym, aby umożliwić im reagowanie na sytuacje kryzysowe i świadczenie odpowiednich usług publicznych. - Standardy Rady Europy dotyczą nie tylko funkcji realizowanych przez rząd centralny. Wielopoziomowe zarządzanie wymaga wielopoziomowego podejścia - podsumowała Sekretarz Generalna Rady Europy.


    Galeria zdjęć: