*W piątek, 9 czerwca 2017 roku podczas konferencji prasowej na Dworcu Letnim w Poznaniu Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskie oraz Marek Nitkowski, Członek Zarządu Kolei Wielkopolskich przedstawili informacje na temat organizacji ruchu pasażerskiego pomiędzy Poznaniem i Koninem podczas rozpoczynającego się remontu linii kolejowej E-20.*
Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podkreślił: „To jest sytuacja nadzwyczajna, którą musimy przetrwać. Trzeba pamiętać, że to jest inwestycja PKP PLK SA i to ta spółka powinna zaproponować transport alternatywny dla naszych wielkopolskich pasażerów na czas jej realizacji. Ale to my, a konkretnie nasza samorządowa spółka Koleje Wielkopolskie, bierzemy na siebie ciężar odpowiedzialności za organizację komunikacji zastępczej. Bardzo nam zależy na tym, by w okresie realizacji inwestycji przez PKP PLS SA zminimalizować niedogodności, które czekają Wielkopolan korzystających z połączeń kolejowych m.in. na krytycznym odcinku z Wrześni do Konina".
W informacji autorstwa Kolei Wielkopolskich czytamy: modernizacja linii kolejowej na odcinku Poznań/Swarzędz - Sochaczew - Swarzędz, a szczególnie całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Września – Konin w okresie od 12 czerwca 2017 r. do 12 lipca 2018 r. to znaczne utrudnienie w podróżowaniu dla mieszkańców Wielkopolski. Koleje Wielkopolskie, jako kolejowy przewoźnik dowożący do pracy i szkoły mieszkańców regionów, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa przygotował proces przewozowy, którego głównym celem jest zminimalizowanie niedogodności w podróżowaniu na krytycznym odcinku.
Zaplanowany proces obejmuje:
1. Zastępczą Komunikację Autobusową za pociągi na odcinku Września – Konin, gdzie zaplanowano uruchomienie: a) w dni robocze 35 kursów handlowych (jeden kurs to od jednego do pięciu autobusów) – łącznie na trasie będą 84 autobusy;b) w soboty 22 kursy (jeden kurs składać się będzie od jednego do trzech autobusów) – łącznie na trasie będą 72 autobusy;c) w niedzielę i święta 22 kursy (kurs: od jednego do trzech autobusów) – łącznie na trasie będą 64 autobusy.
Kursy autobusów będą skorelowane z pociągami relacji Poznań – Września i Konin – Kutno.
2. Zastępczą Komunikację Autobusową za pociągi na odcinku Konin – Poznań, mającą skrócić czas przejazdu dla osób podróżujących pomiędzy tymi miastami: a) w dni robocze 12 kursów (po dwa autobusy na kurs) b) w soboty 6 kursów (po dwa autobusy na kurs)c) w niedzielę i święta 6 kursów (po dwa autobusy na kurs)
3. Obsługę przez konduktorów w autobusach, którzy będą opiekować się podróżującymi w autobusach oraz w czasie przesiadania z autobusu na pociąg.
4. Uruchomienie puntu informacji na stacji Poznań Główny od 9 do 13 czerwca 2017 roku.
5. Uruchomienie mobilnych punktów informacji na stacji Konin i Września – pracownicy Spółki Koleje Wielkopolskie będą pomagać podróżującym w dotarciu do przystanków Autobusowej Komunikacji Zastępczej:- w Koninie przystanki zostały umiejscowione w znacznej odległości od dworca kolejowego;- we Wrześni zaadoptowano teren przy budynkach stacyjnych.
6. Tymczasowe przystanki dla Autobusów Komunikacji Zastępczej:a) przy stacji Cienin i Słupca;b) korzystanie z przystanków przy drodze krajowej nr 92 w miejscowościach:- Gutowo Wlkp., Wólka/Staw, Strzałkowo, Kawnice;c) korzystanie z przystanków komunikacji autobusowej w miejscowościach: Cienin Kościelny (przy Remizie OSP ), Golina (ul. Poniatowskiego i ul. Wolności);d) dla autobusów przyjeżdzających z Konina do Poznania zaplanowano przystanek na stacji Poznań Główny przy Dworcu Letnim (ul. Dworcowa).
7. Zapewnienie średniego czasu przejazdu autobusem za pociąg:a) na trasie Konin – Września - 99 minut (dotychczas pociąg pokonywał tę trasę w 43 minuty);b) na trasie Konin – Poznań - 100 minut (dotychczas podróż pociągiem od Konina do Poznania to 88 minut).
Na przesiadanie z pociągu na autobus lub z autobusu na pociąg zaplanowano ok. 15 minut.
8. Przejazd Autobusową Komunikacją Zastępczą odbywać się będzie na podstawie biletów „kolejowych”; Koleje Wielkopolskie zapewnią możliwość sprzedaży biletów w czynnych kasach biletowych, automatach biletowych na dworcach i pociągach Spółki, a także na stronie www.koleje-wielkopolskie.com.pl lub telefonie komórkowym.
9. Prowadzenie ruchu pociągów tylko po jednym torze:a) na odcinku Swarzędz – Września – będzie 17 par pociągów Spółki Koleje Wielkopolskie, wobec obecnie kursujących 22 par na dobę,b) na odcinku Konin – Kutno bez zmian - 10 par pociągów na dobę.
10. Spółka Koleje Wielkopolskie na tymczasowych przystankach zamieści rozkłady jazdy autobusów i pociągów, które są dostępne na stronie internetowej www.koleje- wielkopolskie.pl , w kasach biletowych i pociągach na trasie Poznań – Kutno.
11. Zmiana organizacji ruchu spowoduje wygenerowanie w Spółce Koleje Wielkopolskie w okresie 12.06.2017 - 15.07.2018 dodatkowych kosztów w wysokości ok. 15 mln zł. Trwają rozmowy z PKP PLK w sprawie rekompensaty tych kosztów dla przewoźnika.
12. Spółka Koleje Wielkopolskie zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Województwa Wielkopolskiego podejmuje wszelkie możliwe działania dla ułatwienia podróżowania w czasie modernizacji wykonywanej przez PKP PLK. Od chwili uruchomienia pierwszego autobusu komunikacji zastępczej będzie monitorowany cały proces przewozowy i w przypadku pojawienia się zastrzeżeń co do jego funkcjonowania, zostaną podjęte dostępne działania dla eliminowania ewentualnych zakłóceń.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...