Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w dorocznych obchodach Święta Ludowego, które zorganizowane zostały w niedzielę 28 maja na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Obchody Święta Ludowego, które przypada w Zielone Świątki, mają tradycję sięgającą 1904 roku, kiedy to Ruch Ludowy obchodził je po raz pierwszy. Te pierwsze obchody Święta Ludowego przypadły w 110. rocznicę słynnej bitwy pod Racławicami.
- Nasze dzisiejsze święto szczęśliwie zbiega się z bardzo ważnym wydarzeniem. Otóż pięć dni temu nastąpiła rehabilitacja Wincentego Witosa, jednej z ofiar haniebnego procesu brzeskiego, przez Sąd Najwyższy. Jest to wymowny znak czasów. Wincenty Witos, wielka postać międzywojennej Polski, symbol ruchu ludowego i mąż stanu równy Stanisławowi Mikołajczykowi, doczekał się uniewinnienia po 91 latach. Obecnie rządzący w Polsce, podobnie jak sanacyjne władze prawie sto lat temu, bezprawnie wykorzystują organy państwa do walki z przeciwnikami politycznymi, do utrwalania swojego jedynowładztwa. Ale sprawa Witosa i dziesięciu innych ofiar procesu brzeskiego pokazuje, że prędzej, czy później tego rodzaju praktyki zostaną rozliczone – mówił Wojciech Jankowiak.
Dr Józef Zych, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji, przedstawił w swoim wystąpieniu okoliczności uniewinnienia Wincentego Witosa przez Sąd Najwyższy, w tym trudności w przeprowadzeniu procesu w związku z wyraźnymi brakami w dokumentacji, która w dużej części przepadła w trakcie II wojny światowej. – Gdy sprawa wydawała się beznadziejna, w jednym z wrocławskich antykwariatów znalazły się dokumenty, które pozwoliły nam doprowadzić ją do końca – wyjaśniał Józef Zych.
Święto Ludowe było okazją do wręczenia Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Z rąk Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Radnej Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk, najwyższe regionalne odznaczenie otrzymał 95-letni Eugeniusz Pacia, żołnierz Batalionów Chłopskich w czasie II wojny światowej, były poseł, wojewoda leszczyński i wiceminister przemysłu spożywczego. – Niech to odznaczenie będzie skromnym wyrazem wdzięczności za to wszystko co zrobiłeś dla Polski i dla naszego regionu – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
W trakcie obchodów wręczono też wiele innych ważnych odznak i wyróżnień. Wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu Marek Baumgart otrzymał Medal „Za Zasługi dla Ruchu Ludowego” im. Wincentego Witosa. Profesorowie Grzegorz Skrzypczak – były Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Lech Wojciech Szajdak - były Dyrektor Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu wyróżnieni zostali Medalami „Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Stanisława Mikołajczyka”. Z kolei Wicemarszałek Wojciech Jankowiak odebrał z rąk dr. Józefa Zycha Medal „Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka”.
Na zakończenie obchodów Święta Ludowego jego uczestnicy, w tym Wicemarszałek Wojciech Jankowiak i Poseł Andrzej Grzyb, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy popiersiach premiera Stanisława Mikołajczyka oraz Jana Wojkiewicza i Tadeusza Nowaka – dowódców Okręgu X Batalionów Chłopskich. Obchody Święta Ludowego uświetnił koncert Orkiestry Dętej TON z Kościana, obchodzącej w tym roku 90-lecie istnienia.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...