trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska i Dolna Saksonia razem dla osób starszych

    *W dniach 18-20 kwietnia 2016 r. na zaproszenie Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, w naszym regionie przebywała delegacja przedstawicieli Parytetowego Związku Socjalnego Dolnej Saksonii.*

    20 kwietnia 2016 r. delegacja z Dolnej Saksonii uczestniczyła w konferencji pt. „Kształcenie do pracy socjalnej w obliczu nowych wyzwań cywilizacyjnych i przemian społecznych województwie wielkopolskim”, uświetniającej jubileusz 50-lecia kształcenia pracowników socjalnych w Poznaniu oraz 10-lecia istnienia Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu, której gospodarzem była Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Konferencja stała się okazją do podpisania dwóch ważnych dokumentów, formalizujących dotychczasowe działania oraz wyznaczających kolejne kroki i aktywności w celu utworzenia Polsko-Niemieckiego Centrum Kompetencyjnego Opieki nad Osobami Starszymi. Marzena Wodzińska wraz z Honorowym Przewodniczącym Parytetowego Związku Socjalnego Dolnej Saksonii Günterem Famullą podpisali Komunikat z rozmów, natomiast List intencyjny dotyczący utworzenia i prowadzenia Polsko-Niemieckiego Centrum Kompetencyjnego Opieki nad Osobami Starszymi podpisany został pomiędzy Parytetowym Związkiem Socjalnym Dolnej Saksonii a Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.

    Należy podkreślić, iż jest to pierwszy takiego rodzaju projekt w Polsce, którego głównym celem jest stworzenie europejskiego dwustronnego systemu kształcenia pracowników socjalnych, uznawanego zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Projekt ten, wyprzedzając zamierzenia w skali kraju, jest odpowiedzią na zmiany demograficzne zachodzące w Europie.

    Jak podkreśliła Marzena Wodzińska „Dzięki współpracy ze Związkiem Parytetowym Dolnej Saksonii, tworząc Polsko-Niemieckie Centrum Kompetencyjne Opieki nad Osobami Starszymi, Wielkopolska ma szansę być o krok do przodu w stosunku do rekomendacji dotyczących prowadzenia polityk senioralnych, przyjętych przez Konwent Marszałków w ramach posiedzenia 12-14 kwietnia br. Realizując projekt z Dolną Saksonią wypełniamy istotne zadanie podnoszenia jakości kształcenia służb opiekuńczo-środowiskowych”.

    Założeniem programu pilotażowego dla Wielkopolski i Dolnej Saksonii jest to, by z czasem był to projekt systemowy funkcjonujący także w innych częściach Polski i Niemiec. Do roku 2018 ciężar finansowy realizacji pilotażu programu wymiany uczniów ponosi Niemiecki Paretytowy Związek Socjalny z Dolnej Saksonii. To kwota 125 tys. euro, przy czym koszty rzeczowe związane z organizacją spotkań, wymianą doświadczeń, dostosowaniem programów nauczania ponoszą Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Eilenriedestift z Hanoweru. Strony planują także szukać finansowania poszczególnych elementów rozwoju programu ze środków i programów unijnych.

    Najważniejszym wyzwaniem w ramach projektu będzie uwspólnienie kształcenia i doprowadzenie do uznawalności dyplomów w obu krajach. Ważnym aspektem będzie także promocja zawodu opiekuna osób starszych. „Należy uczynić wszystko, aby podnosić ich kwalifikacje, organizować cykle szkoleniowe oraz stwarzać konkurencyjne warunki wynagradzania” – dodała Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    W ocenie Güntera Famulli, Społecznego Przewodniczącego Parytetowego Związku Socjalnego Dolnej Saksonii e. V. i Przewodniczącego Zarządu Eilenriedestift e. V., kluczem do sukcesu powinna być praca nad wizerunkiem osoby starszej, aby nigdy nie była ona przedmiotem polityki socjalnej, ale partnerem, z którym i dla którego tę politykę się tworzy. „Przykład współpracy z Wielkopolską jest jak
    latarnia morska dla długofalowej zmiany wizerunku osób starszych w Polsce i w Niemczech. Stwarzamy miarę, do której mogą odwoływać się inni”.
    Günter Famulla określił cele krótko - i długoterminowe, których efektem będzie stworzenie instytucji o formule prawnej, pozwalającej na długofalowe trwanie projektu. Projekt ma wpłynąć na rynek pracy, zwiększyć szanse zatrudnienia dla młodych ludzi oraz zapewnić wysokiej jakości wsparcie dla osób starszych.
    Podczas pobytu w Polsce strona niemiecka i polska wspólnie przeprowadziły nabór uczestników do projektu. Po przeprowadzonych rozmowach wybrano 11 uczestników projektu, którzy w czerwcu tego roku rozpoczną edukację zawodową w Hanowerze.

    Wizyta delegacji z Dolnej Saksonii była także okazją do odwiedzenia wzorcowego i nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie oraz spotkań na terenie ziemi pleszewskiej.


    Galeria zdjęć: