trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskie doświadczenia OSP dla Mołdawii

    W dniach 26-30 czerwca 2023 r. w Województwie Wielkopolskim gościła delegacja przedstawicieli mołdawskich gmin Larga, Mihaileni, Zubresti, Sadaclia, Leuseni), złożona z szefów lokalnych samorządów oraz liderów OSP. 

    27 czerwca 2023 r. delegacja spotkała się z Krzysztofem Grabowskim, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego, który przedstawił działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego na rzecz wspierania struktur OSP w regionie ujęte w „Programie Rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w Wielkopolsce na lata 2021-2030”. Omówiono także działania Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego.  Wicemarszałek zadeklarował dalszą otwartość Samorządu Województwa Wielkopolskiego na współpracę z Fundacją Solidarności Międzynarodowej oraz partnerami z Mołdawii w sferze dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w zakresie budowy i funkcjonowania struktur OSP.

    Podczas wizyty delegacja z Mołdawii zapoznała się następującymi zagadnieniami: model organizacyjny OSP, zarządzanie OSP, relacje OSP z władzami gminy, powiatu, społecznością lokalną i PSP, zapoznanie się z aktywnościami OSP, w tym z działaniami z zakresu prewencji, wyposażenie OSP i sposoby jego finansowania, zasady szkolenia OSP oraz metody zachęcania młodzieży do udziału w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. W czasie realizacji programu grupa z Mołdawii odwiedziła Powiat Pleszewski, Gminę Gniezno, Miasto i Gminę Buk, gdzie miała możliwość spotkań z przedstawicielami władz samorządów lokalnych oraz przedstawicielami OSP i PSP na ich terenie. 

    W Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach goście zapoznali się z historią ochotniczego ruchu strażackiego oraz, zwiedzając salę edukacji ratowniczej „Ognik +”, z działaniami edukacyjnymi skierowanymi do dzieci i młodzieży. Podczas wizyty w ośrodku szkoleniowym Stowarzyszenia Niezależnych Eksportów Pożarnictwa mołdawscy strażacy w ramach szkolenia porównawczego zapoznali się różnymi rodzajami sprzętu używanymi w polskich OSP.

    Pilotażowy projekt „Wzmacnianie zdolności ochrony ludności w Mołdawii” jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w Mołdawii w partnerstwie z Generalnym Inspektoratem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych MSW Mołdawii i finansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy wsparciu Ambasady RP w Kiszyniowie.


    Galeria zdjęć: