trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki 2014

    *19 września 2014 roku w Śremie odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki – święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej. Współgospodarzem wydarzenia był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.*

    Podczas spotkania w Kinoteatrze Słonko zaprezentowane zostały atrakcje turystyczne gmin wchodzących w skład Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Omówione były również aktualne działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w dziedzinie turystyki. Osobom i podmiotom zasłużonym dla rozwoju regionalnej turystyki wręczone zostaną Odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki”, przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki. To wyjątkowe wyróżnienie, z rąk Marszałka Marka Woźniaka oraz Przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Macieja Wituskiego, otrzymali:

    – za wieloletnią działalność społeczną, popularyzację krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży oraz wkład w rozwój turystyki na terenie subregionu śremskiego,
    – Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Wielkopolska im. Powstańców Wielkopolskich 1918-19 – za wieloletnią działalność wychowawczą, edukacyjną i oświatową oraz organizowanie przedsięwzięć związanych z rozwojem zainteresowań i specjalności w zakresie turystyki i krajoznawstwa,
    – Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości – za rozwój turystyki na obszarze subregionu śremskiego, wkład w tworzenie regionalnej infrastruktury turystycznej oraz promocję turystyczną Wielkopolski.

     Uroczystość była okazją do rozstrzygnięcia II Edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego - szczegóły w załączniku. 

    Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejsza tego typu impreza w województwie wielkopolskim – okazja do spotkania fachowców z różnych dziedzin, podsumowania mijającego sezonu turystycznego, a także wymiany doświadczeń i integracji branży. W Obchodach uczestniczą reprezentanci środowisk, dla których ważny jest rozwój turystyki i promocja Wielkopolski - m.in. przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, stowarzyszeń i lokalnych organizacji turystycznych, uczelni kształcących kadry dla turystyki, branży turystycznej, samorządów lokalnych, a także władze i członkowie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, publicyści krajoznawczy, media oraz inne podmioty i osoby odgrywające znaczącą rolę w popularyzowaniu turystyki.

    Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki mają w Wielkopolsce wieloletnią tradycję. Organizowane są każdego roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Współorganizatorami tegorocznych Obchodów jest Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości.

    Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w celu uświadomienia znaczenia turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. To najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej obchodzone jest na świecie - począwszy od 1979 r. - 27 września każdego roku. Tegorocznemu Światowemu Dniu Turystyki, którego oficjalne obchody odbędą w Meksyku, przyświeca hasło: „Turystyka a rozwój społeczności” (ang. Tourism and Community Development).

    Mówiąc o atrakcjach turystycznych regionu, Marszałek Marek Woźniak podkreślił zaangażowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego w promowanie sztandarowych produktów turystycznych Wielkopolski: Wielkiej Pętli Wielkopolski oraz Szlaku Piastowskiego.

    Wielka Pętla Wielkopolski to szlak wodny liczący 690 km, obejmujący m. in. rzeki Warta i Noteć. Pętla wiedzie przez trzy województwa: wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie i łączy drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej (poprzez Odrę i Szprewę) oraz z Europą Wschodnią (przez Wisłę, Narew i Niemen). Północna część Pętli wchodzi w skład Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, prowadzącej z Antwerpii do Kłajpedy. W chwili obecnej trwa kampania promocyjna Wielkiej Pętli Wielkopolski, realizowana przez Wielkopolską Organizację Turystyczną.

    Szlak Piastowski jest najstarszym szlakiem kulturowym w Polsce, odnoszącym się do początków Państwa Polskiego. Od 2012 roku trwają działania mające na celu rewitalizację Szlaku, nadanie mu szczególnej rangi i podkreślenie jego znaczenia dla historii i kultury Polski. Zadanie to przydzielono Radzie Programowo- Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez Marszałków Województw Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego.