trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskie Questy mają już 10 lat! Ruszył urodzinowy konkurs

    Questy to forma niezwykle popularnych w ostatnich latach gier terenowych, w których wziąć udział może każdy i atrakcyjnie spędzić czas poza domem, poznając region i jego historię. W tym roku Wielkopolskie Questy obchodzą swój jubileusz. Pierwszy z nich - „Królewski Poznań” powstał w 2012 roku w Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

    – Podróż z questami to dobry pomysł na spędzenie czasu w interesujący sposób, wywołujący zaciekawienie nowymi miejscami, dodatkowo z towarzyszeniem dreszczyku emocji. Wzbudza je czekająca na końcu drogi  nagroda dla wytrwałych, którzy przejdą wszystkie trudy pokonywania problemów, rozwiązywania zagadek i wszystkich wyzwań, które przed uczestnikami stawia taka zabawa terenowa – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Przez 10 lat w serii Wielkopolskie Questy powstało blisko 100 tras questowych, jedne przetrwały próbę czasu, inne się zmieniły, a po jeszcze innych pozostało tylko wspomnienie. W tym czasie Pracowania Krajoznawcza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przyznała 576 odznak krajoznawczych PTTK Wielkopolskie Questy Odznaka Odkrywców Tajemnic.

    W kolejną dziesięciolatkę marszałkowska Biblioteka wchodzi z nową, bardziej przyjazną i czytelną szatą graficzną. W związku z jubileuszem nasza jednostka zaprasza do udziału w konkursie „Wakacje z questami”, który potrwa całe wakacje. Celem konkursu jest popularyzacja aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem gier terenowych, opracowanych w serii Wielkopolskie Questy, jakkolwiek dopuszcza się udział w grach opracowanych w innych seriach.

    Questing, jako forma turystyki, rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej.

    Do tej pory w Polsce powstało ponad 200 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje. Na terenie Wielkopolski ideę questingu zaszczepiła w 2012 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Obecnie w regionie działa już blisko 100 questów, które można pobrać w formie pliku PDF do samodzielnego wydrukowania ze strony http://regionwielkopolska.pl

    Wielką zaletą questingu jest to, iż do jego realizacji nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Istotą takich gier jest wydobycie najciekawszych elementów dziedzictwa kulturowego, historycznego czy przyrodniczego, charakterystycznych dla danego miejsca i przekazanie informacji o nich turyście. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w tworzenie questów jest zaangażowana lokalna społeczność. Młodzież biorąca udział w tym przedsięwzięciu zaczyna utożsamiać się z własną miejscowością i w efekcie zaczyna być dumna ze swojej małej Ojczyzny. Tego rodzaju działania przekładają się więc bardzo wymiernie na rozbudzanie lokalnego patriotyzmu.

    - Warto poznawać ten najbliższy sobie region, Wielkopolskę z jej wszystkimi walorami krajobrazowymi i historycznymi – zachęca Marek Woźniak. 

    Niekwestionowaną zaletą questów jest to, że są one dostępne cały rok, 24 godziny na dobę, nie zależą od godzin funkcjonowania jakiejkolwiek instytucji, a mapkę z instrukcją można pobrać z internetu.

    Szczegółowe informację o konkursie i kartę konkursową znajdziecie  na stronie WBPiCAK: http://wbp.poznan.pl/krajoznawstwo/wielkopolskie-questy/konkurs-wakacje-z-questami

     

    Data publikacji: 2022-07-13

    Galeria zdjęć: