Około 300 uczestników – uczniów i opiekunów, reprezentujących 12 szkół uczestniczyło w I Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Szkół imienia Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który 13 czerwca 2022 r. odbył na terenie Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze koło Środy Wielkopolskiej. Z uczestnikami spotkał się Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
„Moim marzeniem było to, aby w tym miejscu spotkały się szkoły imienia gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z całej Polski. Mam nadzieję, że spotkają się tutaj wszystkie placówki, a wy jesteście pionierami, tymi pierwszymi, którzy nas tutaj odwiedzili” - witał uczniów Marszałek Woźniak. „Jesteście teraz naturalnymi ambasadorami tego miejsca, które jest niezwykłe dla Polski i mało rozpropagowanego, mało znanego, pomimo, że jest ono związane z niezwykłą postacią – wszystkim nam znanego bohatera narodowego Jana Henryka Dąbrowskiego. W miejscowym kościele spoczęły jego szczątki – nie na Wawelu, na warszawskich powązkach, czy w innym miejscu. Jest tutaj sam, ale to miejsce jest równie święte, jak te inne. Dlatego myślę, że wszyscy Polacy powinni je przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Mam nadzieję, że będziecie innym przekazywać informację, że w Winnej Górze jest pałac i miejsce, gdzie spoczywa generał Dąbrowski i część wspaniałej, polskiej historii, którą chcemy pielęgnować i na niej budować naszą przyszłość” – mówił Marszałek.
Początkiem uroczystości była inscenizacja przyjazdu Generała do pałacu – w powozie, razem z obstawą oficerów. Po jego przemowie do zgromadzonych, przyszedł czas na przegląd wojsk i barwną defiladę.
„Witajcie Drodzy Moi, w progach mojego pałacu. Rad jestem, że widzę Was w zdrowiu w tak licznej kompani. Zabawiłbym chętnie z Wami, bal przedni urządzając, jednak mnie za moment w drogę ruszać trzeba, Pan nasz, Miłościwie nam panujący cesarz Napoleon wzywa na front. Wybaczcie afront ten srogi, że spraszając Was tutaj, samych zostawię. Bawcie się jednak, polskości w jej sercu zażywajcie! Pozwólcie jednak i mnie chwilę jeszcze oko nacieszyć Winną Górą i zanim ruszę w drogę przegląd pododdziałów zrobić i dyspozycyje stosowne wydać” – zwrócił się do zgromadzonych Generał Dąbrowski. W jego postać wcielił się aktor - Wojciech Kalinowski z Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, będącego instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dla uczniów przygotowany został specjalny program - gra terenowa, zajęcia sportowe, składanie Pałacu Dąbrowskiego z klocków, zajęcia multimedialne, wirtualna strzelnica, a także wspólne ognisko. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń będzie o godz. 22.00 pokaz wideo mappingu na fasadzie Pałacu. Organizacja Zlotu była możliwa dzięki dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 133 tys. zł. W Winnej Górze reprezentowane były: Szkoła Podstawowa im. gen. J.H. Dąbrowskiego - Zespół Szkół w Pięczkowie, Zespół Szkół im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą, Szkoła Podstawowa im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Słupi Wielkiej, Zespół Szkół Rolniczych im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej, Szkoła Podstawowa im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Starkówcu Piątkowskim, Szkoła Podstawowa nr. 59 im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Poznaniu, Zespół Szkół w Sławnie im. gen. J.H. Dąbrowskiego Podstawowa nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. J.H Dąbrowskiego w Nysie, Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim im. gen. J.H. Dąbrowskiego, Zespół Szkół w Dobrzejewicach im. gen. J.H. Dąbrowskiego, I Liceum Ogólnokształcące w Kutnie im. gen. J.H. Dąbrowskiego oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Krobanowie
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze (Pałac Dąbrowski) jest powstałą w styczniu 2021 roku nową instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej placówka była filią Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Charakter placówki najtrafniej oddaje pojęcie „centrum interpretacji historii", które swą misję realizuje wokół postaci generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz prekursorów i prekursorek pracy organicznej. Instytucja jest w przededniu rozpoczęcia modernizacji obiektu stajni i wozowni, który już w przyszłym roku przekształcony zostanie w salę wielofunkcyjną, przestrzeń dla gastronomii oraz siedzibę administracyjną instytucji. Natomiast do końca 2022 roku: - wyłoniona zostanie (w konkursie) koncepcja wystawy stałej w pałacu, obejmującej postać gen. J.H. Dąbrowskiego, prekursorów pracy organicznej oraz historie obecnego pałacu w Winnej Górze, ze szczególnym naciskiem na historie Klementyny Mańkowskiej; - oddana zostanie ostateczna koncepcja Szlaku Pracy Organicznej – uroczysta premiera Szlaku ujęta zostanie w planach na 2023.
Przypomnijmy, w czerwcu 1807 r. Napoleon Bonaparte przekazał w ramach donacji Winną Górę wraz z miastami Środa i Pyzdry, 10 folwarkami i kilkunastoma wsiami Generałowi Dąbrowskiemu. Tytułowy bohater polskiego hymnu narodowego stworzył w pałacu rodzaj narodowego sanktuarium. Po upadku Napoleona Dąbrowski na stałe osiadł w Winnej Górze, a Pałac stał się ważnym ośrodkiem polskiej myśli narodowej. Generał zmarł 6 czerwca 1818 roku w Winnej Górze. Został pochowany w tamtejszym kościele.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...