trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Sekretarz Stanu ds. Ochrony Środowiska w Wielkopolsce

    *W dniach od 31 maja do 3 czerwca 2016 r. Wielkopolskę odwiedziła oficjalną wizytę w Wielkopolsce złożyła Beatrix Tappeser, Sekretarz Stanu w Heskim Ministerstwie Środowiska, Ochrony Klimatu, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów.*

    Podczas oficjalnego spotkania Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego z Minister Tappeser obie strony podkreśliły silne, partnerskie więzi łączące nasze regiony oraz społeczeństwa, co jest szczególnie ważne w roku jubileuszu 25-lecia podpisania pomiędzy Polską i Niemcami Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W obu regionach jest potencjał do zacieśnienia współpracy w takich obszarach jak ochrona klimatu, gospodarka odpadami, bioróżnorodność biologiczna i OZE. Goszcząca wcześniej w Hesji Marzena Wodzińska podkreśliła, że jest pod wielkim wrażeniem rozwiązań środowiskowych i świadomości społecznej: - U Was nie ma odpadów. Są surowce. My również do tego będziemy dążyć – powiedziała. Zwracając uwagę na bieżący, poważny problem opakowań plastykowych oraz proces: producent-zwrot, Minister Tappeser zauważyła, że proces ten był bardzo długi. Ustawiono hierarchię odpadów w taki sposób, aby przede wszystkim odpadów unikać, ewentualnie dalej wykorzystywać, a w ostateczności spalać. Coraz częściej w Niemczech kompostuje się także odpady zielone zielonymi odpadami kuchennymi. Minister zapoznała się także z działalnością Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

    Wielkopolska i Hesja chcą współpracować w ramach projektów edukacyjnych i ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji tworzenia szkół ekologicznych, dokształcania nauczycieli, systemu nagród polsko-heskich motywujących młodzież nawzajem, współpracę parków krajobrazowych oraz system funkcjonowania centrów edukacyjnych. Będą tez rozmawiać o wspólnej realizacji projektów tematycznych na wzór ochrony pszczołowatych w Wielkopolsce czy projektu realizowanego w Hesji pod hasłem „Dzika Hesja” oraz organizacji warsztatów środowiskowych w 2017r. dotyczących emisji substancji do powietrza oraz emisji hałasu lotniczego do środowiska.

    Marzena Wodzińska zaprosiła gości z Hesji na warsztaty w Miejskim Zakładzie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Koninie, podczas których omówione zostały następujące zagadnienia: Środki minimalizacji odpadów - niemiecka ustawa o recyklingu i ponowne wykorzystanie odpadów jako surowca; Monitoring składowisk odpadów po zamknięciu - podstawy prawne oraz Zrekultywowane składowisko odpadów w Czmoniu.

    2 czerwca delegacja z Hesji udała się z wizytą do Powiatu Słupeckiego, aby z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego zrealizować program przygotowany przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”. Głównym założeniem tej części wizyty było poznanie wielkopolskich doświadczeń w obszarze rolnictwa, wsparcia tworzenia marki produktów regionalnych, współpracy z producentami oraz Lokalnymi Grupami Działania. W programie znalazły się spotkania z lokanymi samorządowcami, gdzie przedstawiono m.in. inwestycje realizowane przez gminę w ramach programu LEADER. Strony uzgodniły współpracę w zakresie nawiązania partnerskich relacji z Gminą Powidz, z Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, współpracę w zakresie imprez wystawienniczych przemysłu rolno-spożywczego, wymianę grup folklorystycznych, warsztaty dla młodych rolników oraz współpracę w zakresie promocji produktów regionalnych.


    Wielkopolska współpracuje z Hesją w ww. obszarach od początku nawiązania partnerskiej współpracy w 2000 r. Współpraca ta polega na naprzemiennym organizowaniu warsztatów tematycznych, wizyt studyjnych, w których uczestniczą przedstawiciele lokalnych samorządów, eksperci oraz przedstawiciele instytucji, które w ramach swoich działań statutowych zajmują się ochroną środowiska i rolnictwa.