trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wizyta w Wielkopolsce amerykańskiej firmy JOI Scientific Inc.

    Na zaproszenie Macieja Sytka, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego w naszym regionie gościli przedstawiciele amerykańskiej firmy JOI Scientific – start-up’u zajmującego się innowacyjną oraz neutralną dla środowiska technologią wytwarzania wodoru, która swoje pomysły rozwija dla NASA.

    Wizyta była elementem działań podejmowanych przez władze województwa zmierzających do budowy w naszym regionie konkurencyjnej w skali europejskiej gospodarki, opartej na technologiach przyszłości.
    Subregion koniński, którego rozwój oparty był dotychczas na wydobyciu węgla brunatnego i przemyśle energetycznym staje przed koniecznością restrukturyzacji wynikającej z ograniczeń emisji dwutlenku węgla, jak i kończących się zasobów surowca. Nowoczesne technologie produkcji energii z odnawialnych źródeł (np. fotowoltaika i wiatr) albo wodoru mogą stanowić alternatywę dla Konina, dając możliwość wykorzystania dostępnej już na miejscu infrastruktury i kompetencji.

    - Chcemy, aby Wielkopolska stała się liderem w obszarze nowoczesnych technologii energetycznych i do realizacji naszej wizji szukamy m.in. wiarygodnych partnerów biznesowych, dysponujących odpowiednią wiedzą i potencjałem. Stąd organizacja wizyty firm JOI Scientific Inc., która dzięki opatentowanej już metodzie tworzenia wodoru na żądanie, niwelującej potrzebę drogiego transportu i przechowywania, ma szansę stać się światowym liderem w tym obszarze – powiedział Maciej Sytek.

    Goście mieli okazję spotkać się z przedstawicielami kluczowych przedsiębiorstw w Wielkopolsce, które swój rozwój upatrują w wykorzystaniu nowych technologii, w tym przypadku rewolucji energetycznej: VOX, YouNick Technology Park oraz Solaris Bus & Coach. Drugiego dnia wizyty delegacja odwiedziła zespół elektrowni PAK w Koninie, gdzie nie tylko miała okazję rozmawiać z zarządem firmy o współpracy i wykorzystaniu wodoru jako alternatywnego źródła energii, ale także zapoznać się z infrastrukturą zakładu.

    Ważnym tematem prowadzonych rozmów była współpraca przy budowie ekosystemu innowacyjnych firm, startup’ów i instytucji naukowych zebranych wokół technologii opartych na wodorze. – Rolą samorządu jest tworzenie warunków do efektywnego wykorzystania lokalnego potencjału oraz zasobów, które pozwolą wzmacniać konkurencyjność naszego regionu – podkreślał Maciej Sytek.


    Galeria zdjęć: