trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WOJEWÓDZTWO I MIASTO O SMOGU

    Jakie są możliwości działania i jakie oczekiwania wobec planowanej „uchwały antysmogowej”? Rozmawiano o tym z dwóch perspektyw: samorządu województwa (który przygotuje i przyjmie odpowiednie zapisy) oraz samorządu miasta Poznania (który jako jedna z wielkopolskich gmin przesłał swoje uwagi w specjalnej ankiecie). Okazją do rozmowy było marcowe posiedzenie sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obok jej członków i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w posiedzeniu wzięli też udział członkowie podobnej komisji w Radzie Miasta Poznania, zastępca prezydenta miasta Maciej Wudarski, przedstawiciele magistratu, działający w obszarze ekologii społecznicy.
    Burzliwa momentami, kilkugodzinna dyskusja wskazała, jak potrzebne jest przyjęcie odpowiedniej uchwały, a jednocześnie – jak różne są wobec niej oczekiwania i jakie emocje wywołuje monitorowanie stanu powietrza i możliwość wprowadzenia różnego rodzaju obostrzeń ograniczających tak zwaną niską emisję. Jak przekazała członek zarządu województwa Marzena Wodzińska, w najbliższych miesiącach toczyć się będą prace zespołu ekspertów i rozmowy z samorządami, a pod koniec roku powinien zostać przedstawiony projekt „uchwały antysmogowej”.
    Ponadto komisja zapoznała się też z informacjami o aktualnym stanie prac i konsultacji z ministerstwem nowego planu gospodarki odpadami dla województwa.
    Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali kilka projektów sejmikowych uchwał, dotyczących gospodarki wodno-ściekowej oraz parków krajobrazowych w województwie.

    Data publikacji: 2017-03-15

    Galeria zdjęć: