trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WRĘCZENIE NAGRODY KOŚCIELSKICH 2014 W MIŁOSŁAWIU

    *11.10.2014, Miłosław, Pałac Kościelskich, godz. 12.00

    **Występ Andrzeja Seweryna i koncert Ani Dąbrowskiej uświetnią uroczyste wręczenie Nagrody Kościelskich, które odbędzie się w dawnym majątku rodziny Kościelskich w Miłosławiu.*

    Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został poeta Krzysztof Siwczyk nagrodzony za poemat "Dokąd bądź", który zwrócił uwagę jurorów jako „świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem jako dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia".

    Ceremonii wręczenia nagrody towarzyszyć będzie cykl wydarzeń kulturalnych, rozpoczynający się panelem pt. "Kto nie dostanie Kościelskich?" z udziałem literaturoznawców i twórców. Spotkanie w CK Zamek w Poznaniu poprowadzi Przemysław Czapliński - laureat z 1998 roku, a wezmą w nim udział: Szczepan Kopyt, Jaś Kapela, Piotr Śliwiński i Iga Iwasiów. W szkołach we Wrześni i Miłosławiu zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, które poprowadzi m.in. laureat nagrody z 2012 roku Andrzej Dybczak. Odbędzie się także koncert piosenek Edwarda Stachury (w 35. rocznicę śmierci laureata Nagrody Kościelskich z 1972 roku) w wykonaniu zespołu Leniwiec oraz panel "Pisarka publiczna. Między lansem a strategią +teraz kobiety+" z udziałem Kai Malanowskiej, Ignacego Karpowicza, Hanny Samson, i Sylwii Chutnik.

    Wydarzenia zwieńczy koncert Ani Dąbrowskiej w kościele św. Jakuba oraz Wielkie Nocne Czytanie w miłosławskim kościele poewangelickim. Teksty laureatów Nagrody Kościelskich z lat poprzednich oraz tegorocznego laureata czytał będzie Andrzej Seweryn.

    Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

    Krzysztof Siwczyk (ur. 1977), współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, debiutował w 1995 r. tomem "Dzikie dzieci". W następnych latach opublikował kolejne tomy, m.in. "Emil i my", "Dane dni", "Wiersze dla palących", "Zdania z treścią", "Koncentrat", "Gody". W 1999 r. zagrał główną w filmie Lecha Majewskiego pt. "Wojaczek"; wcielił się w postać poety Rafała Wojaczka.

    Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Kościelski Geneve, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Wrzesiński, Burmistrz Gminy Miłosław.

    Więcej


    Galeria zdjęć: