trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wspominamy tych, którzy odeszli

    Tradycyjnie z początkiem listopada wracamy myślami do tych, którzy odeszli. W tym miejscu wspominamy osoby, które pożegnaliśmy w tym roku. Są wśród nich ludzie, z którymi wspólnie zrealizowaliśmy wiele inicjatyw, potrzebnych i ważnych dla mieszkańców Wielkopolski. 

    Prof. dr hab. Bogdan Walczak to ikona polskiego językoznawstwa, człowiek niestrudzenie propagujący wiedzę o języku ojczystym. Był dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz prorektorem UAM w Poznaniu. Ma w swoim dorobku długą listę zaszczytnych tytułów, odznaczeń i wyróżnień za zasługi w badaniu polszczyzny. Ujmował ludzi swoją łagodną, ciepłą osobowością. Ten miłosławianin z urodzenia zwykle gościł w swym mieście podczas wręczania literackiej Nagrody im. Kościelskich.  

    Pof. zw. dr inż. Jan Chajda był Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu w latach 2008-2016. Wielkopolska straciła w nim świetnego inżyniera i naukowca, otwartego  na nowoczesne technologie, innowacje i rozwój. Był wielkim przyjacielem Kalisza i całego naszego regionu.

    Jerzy Splitt, zasłużony historyk i regionalista, całe życie związał z marszałkowskim Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, którego wiele lat był dyrektorem. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek dotyczących Kalisza i ziemi kaliskiej.    

    Alicja Kapuścińska, żona Ryszarda Kapuścińskiego, kiedy tylko mogła, przyjeżdżała do Poznania na wręczanie przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagroda, która powstała z inspiracji jej męża wręczana jest wybitnym postaciom lub instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa i promowanie ponadczasowych wartości.

    Jerzemu Gurawskiemu, wybitnemu projektantowi przestrzeni, architektowi i scenografowi Poznań zawdzięcza wiele obiektów, które zmieniły jego pejzaż, np. Campus Uniwersytecki na Morasku, rozbudowę Akademii Muzycznej Poznań czy Aulę Nova tej uczelni muzycznej.  

    Prof. Stefan Jurga w latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Z jego nazwiskiem będziemy zawsze łączyć rozbudowę Collegium Polonicum w Słubicach i kampus na Morasku czy powstanie Collegium Europaeum Gnesnense w Gnieźnie i innych ośrodków zamiejscowych UAM.  Tych zasług jest o wiele, wiele więcej.

    Dr Agnieszka Łuczak, poznańska historyk wiele lat pracowała w IPN. Zajmowała się tematyką ziemiaństwa polskiego, strat dziedzictwa kulturalnego oraz polskiego podziemia niepodległościowego. W ramach swoich zainteresowań, nie tylko zawodowych, co roku przypominała o Wielkopolanach zamordowanych przez Niemców w czasie wojny, m.in. przy okazji akcji „Zapal Znicz Pamięci”. 

    Józef Fiksa był przedsiębiorcą związanym z branżą motoryzacyjną, a także radnym Województwa Wielkopolskiego w latach 2002-2006 – zajmował się ochroną środowiska. Zapamiętamy go jako społecznika, zasłużonego dla rozwoju naszego regionu, oddanego sprawom ludzi, których reprezentował, wiernego wyznawanym wartościom. 

    W prof. Erwinie Wąsowiczu, rektorze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w latach 2002-2008, z którym związał swoje naukowe życie, pożegnaliśmy cenionego badacza i dobrego człowieka, cieszącego się szacunkiem studentów i świata nauki.

    Anna Kłos spędziła w naszym urzędzie wiele lat. Wszyscy pamiętamy ją jako osobę zawsze wszystkim życzliwą i oddaną pracy na rzecz Województwa Wielkopolskiego przez wiele dziesięcioleci aż do ostatnich chwil. Była blisko nas, służyła nam swoim wsparciem i doświadczeniem.

    Joanna Król-Trąbka odeszła na posterunku, pełniąc funkcję radnej Województwa Wielkopolskiego. Jej śmierć to ogromna strata nie tylko dla Jej Bliskich, ale również dla mieszkańców Krotoszyna, którym służyła z najwyższym oddaniem.

    Anna Grzymisławska wiele lat kierowała Departamentem Organizacyjnym i Kadr UMWW w Poznaniu. W swojej biografii ma piękną kartę solidarnościową, tworzyła zręby demokratycznej Polski, uczestnicząc w obradach Okrągłego Stołu i jako wiceminister zdrowia w latach 1989-1993.

    Pożegnaliśmy w tym roku także żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, wieloletniego prezesa Środowiska „Syrena” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Trudno streścić w kilku słowach zasługi patriotyczne mjr. Janusza Gundermana ps. „Janusz”.

    Marian Nickel to ceniony przedsiębiorca i wizjoner, hołdujący w swoim działaniu zasadom rzetelności i wzajemnego szacunku. Był pasjonatem budownictwa i innowacji, twórcą m.in. Nickel Technology Park Poznań i Członkiem Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji. Marka NICKEL, którą stworzył i przez wiele lat budował z pasją, jest dziś jedną z wizytówek gospodarczej Wielkopolski.

    Jacek Łukomski był lekarzem i dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu w latach 1998-2017. Ten menadżer zdrowia zrealizował wiele projektów, dostosowując organizację naszego szpitala do potrzeb XXI wieku. Pod jego kierownictwem został on zrestrukturyzowany i zmodernizowany, co zapewniło chorym kompleksową opiekę i diagnostykę.

    Czesław Cybulski to jeden z najsławniejszych trenerów w polskiej lekkiej atletyce. Człowiek, który rzut młotem doprowadził do mistrzowskiego poziomu. To dzięki jego talentowi, rozkwitły talenty jego podopiecznych, zdobywających złoto w najwyższych rangą zawodach na świecie.

    Marek  Kmiecik był Dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w latach 2003-2015. To jemu zawdzięczamy realizację wielu ważnych inwestycji, zmieniających Wielkopolskę.  Wspominamy społecznika, zawsze serdecznego i życzliwego ludziom, który chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Płk. Jan Górski – patriota, bohater, piękny człowiek. Był Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. W naszej pamięci pozostanie Jego ogromne zaangażowanie i wieloletnia, dobra współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego przy organizacji uroczystości upamiętniających bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

    Wojciech Marszałkiewicz odszedł niedawno. Wszyscy znali go jako wielkiego miłośnika kolejnictwa i parowozów, którym oddał całe życie – osobiste i zawodowe. Był dyrektorem Parowozowni Wolsztyn w latach 2018-2022.

    ***

    1 listopada o godz. 12 Marszałek Marek Woźniak, wspólnie z m.in. Jackiem Jaśkowiakiem - Prezydentem Miasta Poznania, Michałem Zielińskim - Wojewodą Wielkopolskim i Janem Grabkowskim - Starostą Poznańskim, złoży kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.  Następnie o godz. 12.20 delegacja uda się przed pomnik Armii Poznań, a o godz. 12.30 - Polskiego Państwa Podziemnego i AK, Ofiar Katynia i Sybiru, Ofiar Czerwca’56  oraz Powstańców Wielkopolskich.

     

     

    Data publikacji: 2022-10-28

    Galeria zdjęć: