W związku z inicjatywą Ministra Rozwoju oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą poszerzenia Kontraktu Terytorialnego o nowe przedsięwzięcia w sektorze kultury, a przez to nadanie im priorytetowego znaczenia przy aplikowaniu o środki z VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ), w kolejnych naborach wniosków, począwszy od 2017 roku ogłasza się wstępny nabór projektów z zakresu kultury na listę przedsięwzięć priorytetowych w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego.
Wstępny nabór ma na celu identyfikację najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury, które spełniają warunki i kryteria określone w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Nowe przedsięwzięcia, które miałyby być częścią zmienionego Kontraktu Wojewódzkiego, powinny spełniać warunki określone w programie krajowym. Istotne jest, że inwestycje muszą mieć charakter infrastrukturalny (wyposażenie może stanowić jedynie część projektu) i powinny zostać zgłoszone na formularzu (fiszy) (załącznik nr 1 - instrukcja PDF , załącznik nr 1 a - fisza WORD)
Zgłoszone do wstępnego naboru projekty, spełniające wszystkie kryteria wstępnej oceny formalnej (załącznik nr 3) zostaną przedłożone Zarządowi Województwa Wielkopolskiego, który podejmie decyzję dotyczącą zgłoszenia ich do włączenia do Kontraktu Terytorialnego (maksymalnie 15 najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury na terenie Wielkopolski).
W dalszej kolejności, propozycje projektów będą podlegać weryfikacji przez Stronę Rządową pod kątem zgodności z zasadami wyboru projektów do dofinansowania, określonymi w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz w oparciu o określone kryteria oceny (załącznik nr 2).
W wyniku oceny, projekty wybrane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną rekomendowane do zamieszczenia na liście przedsięwzięć priorytetowych w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Wielkopolskiego.
UWAGA:Wpisanie projektu na listę przedsięwzięć priorytetowych do Kontraktu Terytorialnego nie jest jednoznaczne z otrzymaniem dofinansowania. Ostateczna decyzja o wyborze danego projektu do dofinansowania będzie uzależniona od wyników konkursów w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Informacje o naborze:
1. Termin wstępnego naboru (składania formularzy):do 10 sierpnia 2016 r. do godz.15.30.
2. Miejsce składania formularzy:
Departament KulturyUrzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiegoal. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
3. Sposób składania formularzy:3.1. Osobiście w zamkniętej kopercie, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w sekretariacie Departamentu Kultury al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, pok. 333;3.2. Drogą pocztową (decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) na adres: Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34, 61-714 PoznańFormularze dostarczone po terminie nie będą rozpatrywane.
4. Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie:
Do konkursu, zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, mogą przystąpić Wnioskodawcy wskazani poniżej:
1) Instytucje kultury (państwowe oraz współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego);2) Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe;3) Szkoły i uczelnie artystyczne prowadzone i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;4) Szkoły artystyczne prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki samorządu terytorialnego na rzecz szkół artystycznych;5) Jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe instytucje kultury;6) Organizacje pozarządowe;7) Kościoły i związki wyznaniowe (tylko w zakresie projektów dotyczących konserwacji i renowacji zabytków ruchomych i nieruchomych);8) Podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO inne niż wymienione powyżej.
5. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:
1) Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy obiektach i na obszarach zabytkowych i zespołach tych obiektów oraz w ich otoczeniu;2) Rozbudowa, przebudowa i remont niezabytkowej infrastruktury na cele działalności kulturalnej, edukacji artystycznej, archiwów;3) Zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej oraz realizacji prac konserwatorskich;4) Modernizacja wystaw stałych;5) Ochrona i zachowanie zabytkowych ogrodów i parków;6) Konserwacja zabytków ruchomych oraz zabytkowych muzealiów, starodruków, księgozbiorów, materiałów bibliotecznych, archiwalnych i zbiorów audiowizualnych (w tym filmowych) oraz ich ochrona i udostępnienie poprzez proces digitalizacji (digitalizacja wyłącznie jako element projektu);7) Zabezpieczenie obiektów przed kradzieżą i zniszczeniem (wyłącznie jako element projektu);8) Rozbudowa, przebudowa i remont pomieszczeń lub obiektów z przeznaczeniem na magazyny studyjne.
Wyklucza się wsparcie inwestycji dotyczących:
1. Budowy od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej;2. Obiektów przeznaczonych na cele: mieszkaniowe, sportowe, administracji publicznej, związane z ochroną zdrowia, infrastrukturą opiekuńczo-wychowawczą oraz targową;3. Zakupu wydawnictw do bibliotek oraz zakupu muzealiów;4. Kompleksowej rewitalizacji przestrzeni miejskich;5. Działalności stricte dydaktycznej.
6. Zasady finansowania, w tym poziom dofinansowania projektu zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...