W 220 rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i 90 rocznicę ustanowienia go hymnem narodowy, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowało wystawę czasową poświęconą autorowi hymnu narodowego. Wystawę „Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie” będzie można oglądać już od 23 kwietnia w Pałacu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Wystawa skupiona będzie wokół życia i działalności Wybickiego, ale również ukaże szerokie tło epoki związane ze współtworzonymi przez Wybickiego Legionami Polskimi we Włoszech i Księstwem Warszawskim. Na wystawie podziwiać będzie można liczne dzieła malarskie (m.in. "Wjazd Kniaziewicza do Rzymu" Januarego Suchodolskiego, "Przejście przez Berezynę" Juliana Fałata") oraz grafiki, ilustrujące czasy, w których żył Wybicki (m.in. autorstwa Juliusza Kossaka), a także pochodzące z tego okresu broń, mundury i druki jak np. faksymile autografu Józefa Wybickiego na „Pieśni Legionów Polskich”. Ponadto, odwiedzając Muzeum Ziemiaństwa, będzie można dowiedzieć się, co łączyło autora hymnu z Dobrzycą i czy kiedykolwiek odwiedził on rezydencję Augustyna Gorzeńskiego. Do wystawy został przygotowany katalog prezentujący nie tylko szczegółowo opisane eksponaty, ale również nakreślający życie i działalność polityczną Józefa Wybickiego od Konfederacji Barskiej, poprzez Legiony Polskie i etap utworzenia „Mazura Dąbrowskiego”, aż po schyłek życia.
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy już 23 kwietnia o godzinie 15:00, w Pałacu MuzeumZiemiaństwa w Dobrzycy, ul. Pleszewska 5a. Wernisaż uświetni występ chóru Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. Wystawę będzie można oglądać do 1 października.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...