Do końca marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn można zwiedzać wystawę pt. „Ścieżki życia – Polskie ślady w regionie Ren-Men. Historyczna mozaika”. Wystawa, której polska wersja powstała dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach obchodów 20. rocznicy partnerstwa między Hesją i Wielkopolską przedstawia losy Polaków zamieszkujących południową Hesję – Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Wiesbaden i okolice, zarówno współcześnie, jak i w przeszłości. Według szacunków obecnie ten region zamieszkuje około 150 tysięcy Polaków. „Polacy oddziałują na społeczeństwo niemieckie bardziej niż zwykło się przyjmować. Wystawa „Ścieżki życia” nadaje im twarze i opowiada historie ich życia”.
W prezentowanej ekspozycji ukazano różnorodne sfery aktywności Polaków w takich obszarach jak: kultura, praca, nauka, sport, sprawy kościoła czy również związane z okresem II wojny światowej, pracą przymusową czy przesiedleniami. Dzięki wystawie możemy poznać emigracyjne etapy życia znanych osobistości (jak np. Leopold Tyrmand i Karl Dedecius), ale także codzienność poszczególnych Polaków na obczyźnie – ich życie i losy.
Zapraszamy do odwiedzin biblioteki i obejrzenia ekspozycji z czego większość zaprezentowano w hallu biblioteki, a pozostałe w sali na pierwszym piętrze .
Dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 -17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera, ul. Gajewskich 48, 64-200 Wolsztyn.
Następnie wystawa pokazana zostanie w kolejnych wielkopolskich gminach i powiatach, które posiadają współpracę partnerską z partnerami z Hesji.
Gminy i powiaty dodatkowo zainteresowane organizacją takiej wystawy u siebie – prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy inter@umww.pl
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...