trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

X FESTIWAL MUZYKI ORATORYJNEJ MUSICA SACROMONTANA W ŚWIĘTEJ GÓRZE

    *26.09.-04.10.2015, Gostyń, Święta Góra

    **Księża Filipini i związani z nimi mecenasi kultury muzycznej przykładali wielką wagę do nauczania uzdolnionych muzycznie chłopców, którzy w przyszłości mieli zasilić kapelę klasztorną i tworzyć dla niej repertuar. Wśród nich byli ci najwybitniejsi - Józef Zeidler, Maksymilian Koperski i Piotr Niestrawski, niestety później zapomniani i nieobecni w publikacjach o historii muzyki polskiej. Festiwal Musica Sacromontana, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie, przywrócił wielkopolskim kompozytorom należne im miejsce w krajobrazie sztuki polskiej i europejskiej. Sprawiły to także prestiżowe nagrody – polski Fryderyk i francuski Złoty Orfeusz przyznawane za znakomitą i oryginalną interpretację muzyki świętogórskich twórców.*

    Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy „Msza Nelsońska" Józefa Haydna w wykonaniu Capella Cracoviensis z Krakowa. Tego wieczoru nie zabraknie też muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta („Eine Kleine Nacht Musik") i Johanna Sebastiana Bacha („Drittes Brandenburgisches Konzert").

    W 2015 roku obchodzona jest 500. rocznica urodzin św. Filipa Neri. To właśnie jemu swoje Oratorium poświecił włoski kompozytor Allesandro Scarlatti, a Joseph Nowotny z Czech zadedykował Litanię. Oba utwory usłyszymy w wykonaniu polskich artystów, którym towarzyszyć będą zaproszeni do współpracy soliści z Rzymu i Mediolanu. W programie znajdzie się także koncert wirtuoza gitary flamenco - Carlosa Piñana, któremu towarzyszyć będzie Kaliska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Adama Klocka.

    Przygotowana na koncert finałowy „Msza ex D" pochodzi z 1769 roku i przechowywana jest obecnie w zbiorach Biblioteki Monachijskiej. Niezwykle ciekawy jest fakt zachowania na rękopisie pieczęci pochodzącej z klasztoru w Obrze, znajdującego się 90 km od Gostynia. Istnienie tej najstarszej z zachowanych kompozycji 25-letniego Zeidlera może stanowić dowód, że muzyk zanim przybył na Świętą Górę, związany był z Opactwem Cysterskim w Obrze, a nawet tam się urodził. Odkrywanie nieznanej muzyki Zeidlera przypadnie tym razem w udziale jednej z najwybitniejszych europejskich orkiestr – Sinfonii Varsovii, którą dyrygować będzie światowej sławy Maestro – Jerzy Maksymiuk.

    Projekt otrzymał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2015.

    Więcej


    Galeria zdjęć: