trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zakończono modernizacje w szpitalu w Ludwikowie

    19 listopada 2013 roku odbyła się uroczystość zakończenia inwestycji dotyczącej modernizacji oddziałów leczenia gruźlicy w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu – w szpitalu w Ludwikowie (gmina Mosina). W spotkaniu wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.]

    Centrum realizowało projekt z zakresu poprawy poziomu funkcjonowania i świadczenia usług placówki w Ludwikowie, dofinansowany ze środków EFRR w ramach WRPO na lata 2007-2013. Dotacja na poziomie 72 proc. to ponad 7 mln złotych. W ramach tej inwestycji dokonano m.in. wymiany konstrukcji oraz pokrycia dachu, dobudowano klatkę i zamontowano nowy dźwig osobowo – towarowy. Obiekt został wyposażony we wszystkie nowe instalacje, jakie powinien posiadać nowoczesny szpital, w szczególności w instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła, instalację p/poż. z powiadamianiem Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzono elektroniczną kontrolę dostępu do pomieszczeń, system audio-video do porozumiewania się z pacjentami zakaźnymi oraz pełen monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wszystkie prace prowadzono pod nadzorem Powiatowego Konserwatora Zabytków.

    W Pawilonie Chorych nr 1 znajduje się doposażona Pracownia Bronchofiberoskopowa, Oddział Leczenia Gruźlicy z Pododdziałem Gruźlicy Wielolekoopornej i Gruźlicy Pozapłucnej liczący 46 łóżek, Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej, Pracownia RTG oraz zespół Sal Konferencyjnych. Realizacja powyższego zadania przyczyniła się do poprawy jakości i dostępności świadczonych usług medycznych i skuteczności procesów terapeutycznych poprzez optymalne wykorzystanie bazy lokalowej oraz walorów swoistego mikroklimatu w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

    Przy znaczącym wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego przeprowadzono także modernizację oczyszczalni wraz z istniejącą siecią kanalizacyjną ludwikowskiego szpitala. Powstała nowoczesna, kontenerowa przepompownia ścieków, które dezynfekowane i poddane specjalistycznym, automatycznym procesom trafią do oczyszczalni w Mosinie. Dotychczasowa oczyszczalnia biologiczna szpitalna położona była na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na obszarze Natura 2000. Zakłada się, że realizacja tej inwestycji pozytywnie wpłynie na obszar specjalnej ochrony ptaków Ostoi Rogalińskiej oraz obszaru ochrony siedlisk Ostoi Wielkopolskiej.


    Galeria zdjęć: