trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zielone światło dla budowy obwodnicy Gostynia!

    Po długim, 10-miesięcznym oczekiwaniu mamy ją – Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w postaci budowy obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Oznacza to, że niebawem Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozpocznie realizację głównego odcinka nowej drogi. 

    - Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 to jedna z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat na drogach wojewódzkich. To również zadanie strategiczne pod kątem transportu w tej części Wielkopolski, gdyż w zakresie ruchu lokalnego obwodnica będzie alternatywą dla dróg krajowych, a tym samym: przyczyni się do większej płynności ruchu. Na uzyskanie stosownych pozwoleń oczekujemy od długiego czasu, oczekują też mieszkańcy Gostynia – dużego i prężnego ośrodka południowej Wielkopolski. Cieszę się, że podpisana dziś decyzja pozwoli rozpocząć budowę, która – co należy przypomnieć – finansowana będzie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego – mówi Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Wyczekiwana obwodnica będzie miała długość 8,4 km (wraz z drogą łączącą ją z istniejącym układem komunikacyjnym o długości 1,8 km). Jej początek będzie miał miejsce na skrzyżowaniu  z drogą powiatową nr 4939P Gostyń – Krajewice, a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń – Smogorzewo.

    Zadanie jest realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powstaje w dwóch systemach: główny odcinek obwodnicy w systemie "zaprojektuj i wybuduj", a odcinek drogi włączający obwodnicę do istniejącego układu komunikacyjnego – w systemie "buduj". W pierwszym przypadku wykonawca najpierw musiał przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje (w tym wyczekiwany ZRID), a dopiero potem przystąpić do budowy. Natomiast "droga łącząca" została wybudowana w 2019 r.

    Całkowita wartość inwestycji wynosi 117,5 mln zł, w tym 85,2 mln zł udział unijnego dofinansowania. Termin zakończenia inwestycji plnowany jest na 2023 rok.

    Data publikacji: 2022-02-01 14:30:41

    Galeria zdjęć: