trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

ZNALEŹĆ PRACĘ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

    Głównym punktem styczniowego posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego było omówienie i przyjęcie informacji pn. „Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ". O działalności spółdzielni socjalnych działających przy warsztatach terapii zajęciowych, konieczności ich wspierania oraz problemach związanych z wejściem osób je opuszczających na otwarty rynek pracy opowiadała radnym Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu.
    W trakcie dyskusji podkreślano, że spółdzielnie socjalne przy WTZ stanowią ważny element w systemie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Pozwalają im odbywać treningi pracy i szlifować kompetencje, które mogą z kolei przełożyć się w przyszłości na zdobycie stałego zatrudnienia. Radni zauważyli, że spółdzielnie kończą niekiedy swoją działalność, gdy zabraknie pieniędzy z grantów, dyskutowali nad efektywnością takiej formy wsparcia dla ludzi i dostrzegli problem – zbyt liberalnego ich zdaniem – przyznawania stopni niepełnosprawności przez działające przy starostwach powiatowych centra pomocy rodzinie. W efekcie zakłady pracy chronionej zamiast absolwentów WTZ wybierają częściej osoby z zaświadczeniami z PCPR.
    Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tegorocznego budżetu województwa i wieloletniej prognozy finansowej regionu, a także projekty uchwały sejmiku w sprawie zmiany statutu Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu oraz zmiany w składzie Rady Społecznej działającej przy tej placówce.


    Galeria zdjęć: