trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Jubileuszowe, 20. Dożynki Wielkopolskie, tym razem w Poznaniu!

    *Poznańska Malta zgromadzi w tym roku uczestników jubileuszowych, 20. Wojewódzko- Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich 2018. O programie uroczystości zaplanowanych na 26 sierpnia tego roku mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim współgospodarze wydarzenia: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, reprezentujący Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, jego zastępca oraz ks. Sławomir Grośty, Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników.*

    Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „Jest wiele znaczących powodów, aby to właśnie w Poznaniu odbyło się regionalne święto plonów, czyli Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Przez minione lata gościliśmy w wielu miejscach regionu, a były to przeważnie duże miasta powiatowe, a nawet stolice subregionów. Były też mniejsze miejscowości. W ubiegłym roku byliśmy w Gnieźnie, co było powiązane z 600-leciem prymasostwa. A w tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta świętować dożynki w Poznaniu. Poznań organizuje je tu co roku, ale w tym roku łączymy siły, wiążąc to z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego. A Poznań – o czym nie wszyscy wiedzą - ma znaczący rolniczy potencjał. Wiele osób uprawia grunty lub prowadzi hodowle zwierząt i warto to pokazać. Warto też zadać sobie sprawę, jak ważne dla nas wszystkich są owoce pracy rolników”.

    Starostami tegorocznych dożynek są Sylwia Kaczmarek z Moraska oraz Jacek Rybarczyk z Krzesin, których wczoraj odwiedzili Marszałek Woźniak i ks. Grośty.

    Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Poznania przypomniał, że w stolicy Wielkopolski funkcjonuje prawie 800 gospodarstw, a tegoroczne, wyjątkowe dożynki, odbędą się w roku ważnych rocznic, tej związanej z biskupstwem oraz w stulecie odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

    „Po zebraniu zboża przychodzi czas na radość i dziękowanie” – mówił ks. Sławomir Grośty. „Rolnictwo, to warsztat pod chmurką, a rolnik mocno zdany jest na bożą opatrzność” - kontynuował ks. Grośty, który dodał również, że dożynki to dziękczynienie Bogu mszą świętą i ludziom ziemi, wspólnym z nimi świętowaniem.

    Archidiecezja Poznańska to 1,5 mln mieszkańców i 414 parafii podzielonych na 43 dekanaty, z czego 8 dekanatów funkcjonuje na terenie Poznania.

    W niedzielę 26 sierpnia rozpoczynamy o godz. 12.00 wystawą rolniczą na maltańskiej Polanie Harcerza. O godz. 13.00, pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, zaplanowaliśmy mszę świętą dziękczynną.

    W programie także tradycyjnie znajdą się obrzęd dożynkowy i występy artystyczne. Nie zabraknie miasteczka dożynkowego, a w nim m.in. darmowej grochówki z kotła dla wszystkich. Będzie plac zabaw dla dzieci, wioska ginących zawodów, pokazy maszyn rolniczych i dzieł florystów, pokaz tresury psów i ratownictwa wodnego, wystawa ptaków oraz zwierząt hodowlanych. Jak co roku odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a ten główny, wojewódzki, zostanie przygotowany przez artystów ludowych związanych z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

    O 20.30 na mecie toru regatowego zagra dla nas zespół Bajm.

    Organizatorami Dożynek Wielkopolskich są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

     

    Data publikacji: 2018-07-13