Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w uroczystości odsłonięcia „Pomnika wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej”. Monument autorstwa prof. Karola Badyny znalazł swoje miejsce w Parku Karola Marcinkowskiego przy zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej w Poznaniu.
- Wypędzenia do Generalnego Gubernatorstwa były jedną z brutalnych form eksterminacji ludności Wielkopolski w czasie II wojny światowej i objęły według różnych szacunków od 400 tys. nawet do miliona osób. Dlatego ogromnie cieszy mnie, że ofiary tej formy terroru ze strony hitlerowskich Niemców, zyskały godne upamiętnienie w stolicy regionu. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyczynił się do powstania pomnika przekazując na ten cel 400 tys. złotych – podkreśla Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Odsłonięcie pomnika odbyło się w dniu 5 listopada, czyli dokładnie w 85. rocznicę pierwszych uwięzień w niemieckim obozie przesiedleńczym Lager Glowna w Poznaniu. Monument na formę płaskorzeźby, przedstawia sylwetki ludzi w różnym wieku, stłoczonych na małym obszarze, a powstał według koncepcji pracowni prof. Karola Badyny. Jest próbą pokazania dwóch zjawisk: stanu psychicznego osób, które w jednej chwili muszą opuścić swój dom, a także koszmaru i przerażającego faktu wypędzenia i umieszczenia ludzi w zatłoczonych wagonach towarowych.
Organizatorami uroczystości odsłonięcia pomnika były Miasto Poznań, poznański Oddział IPN oraz Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej. Wśród gości uroczystości byli między innymi naoczni świadkowie historii, którzy jako dzieci wyrzucani byli ze swoimi rodzicami z domów i wysiedlani na wschód. W uroczystości wzięła udział także Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Agnieszka Wiśniewska.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...