Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2011 wybitnemu naukowcowi, Profesorowi Maciejowi Kurpiszowi. W uzasadnieniu wyboru laureata szóstej edycji nagrody czytamy:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak przyznaje Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2011 Panu Profesorowi Maciejowi Kurpiszowi za czynienie dobra: - poprzez pionierskie podejście naukowo – badawcze w dziedzinie biologii rozrodu człowieka oraz w medycynie regeneracyjnej z zastosowaniem komórek macierzystych, - poprzez przełomowe zastosowanie komórek macierzystych w regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego, a także za - światowy charakter prac stworzonego przez niego zespołu badawczego: Zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, - wybitny dorobek publikacyjny i organizacyjny - postawę wierną ideom pracy organicznej. Tak jak pionierskie spojrzenie na świat Ryszarda Kapuścińskiego uczy czytelników jego książek nowego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, tak pionierskie badania zainicjowane przez profesora Macieja Kurpisza uświadamiają nam, jak ogromne może być znaczenie komórek macierzystych w medycynie. Zdaniem prof. Macieja Kurpisza, wybitnego naukowca, dydaktyka i lekarza, w nauce szykuje się „rewolucja spowodowana przez inżynierię tkankową, wykonywaną z komórek tego samego osobnika”. Dokonania prof. Macieja Kurpisza dają nadzieję chorym na powrót do zdrowia i normalne życie, a także – dzięki ich pionierskiemu charakterowi – rozsławiają Poznań, Wielkopolskę i Polskę w świecie. Przypomnijmy, że celem powołania Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego im. Ryszarda Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. Jest to swoisty testament tego wybitnego pisarza, reportażysty, dziennikarza, publicysty, poety i fotografa, wielkiego człowieka, który przebywając w Poznaniu 25 listopada 2006 stwierdził, iż brakuje nam nagrody, która by wyrastała ponad lokalne środowisko, honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Życiowe przesłanie Ryszarda Kapuścińskiego, który będąc świadkiem wielu tragicznych wydarzeń, mimo wszystko zawsze szukał dobra i zawsze wierzył w to, że ludzie są dobrzy uczyniło z jego osoby w sposób naturalny patrona Nagrody. Zgodę na ustanowienie Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego wyraziła pisemnie Żona Pisarza – Pani Alicja Kapuścińska. Dotychczas nagrodę otrzymali: Doktor Wanda Błeńska, prof. Anna Wolff - Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy oraz Profesor Andrzej Kwilecki. W skład powołanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Kapituły Nagrody wchodzą: prof. Waldemar Łazuga, Wojciech Nentwig, Anna Plenzler, prof. Anna Wolff-Powęska oraz prof. Marek Ziółkowski.
Uroczystość uhonorowania Nagrodą odbyła się 7 stycznia 2012 roku w Auli UAM w Poznaniu, podczas Spotkania Noworocznego. W trakcie uroczystego wieczoru współgospodarz Spotkania - Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski wręczył medale Ad Perpetuam Rei Memoriam prof. Markowi Ziółkowskiemu, prof. Marianowi Goryni i Kanclerzowi UAM - Stanisławowi Wachowiakowi.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...