trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Archiwum Konkursu

    Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” realizowany jest od 2007 roku i stanowi formę wyróżnienia szczególnie wartościowych nowoczesnych produktów lub usług. Celem Konkursu jest wsparcie promocji i rozwoju dla innowacyjnych przedsiębiorców naszego regionu.

    XV edycja

    Kategoria Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski: JMP Polska Sp. z o. o.

    Projekt: Mobilna Naczepa z Pracownią Rezonansu Magnetycznego

    IS: Nowoczesne technologie medyczne

    Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

    Opracowane przez JMP Medical rozwiązanie – mobilna pracownia rezonansu magnetycznego wykonana w naczepie – stanowi w pełni funkcjonalną, samowystarczalną placówkę medyczną wyposażoną w zaawansowany system diagnostyki obrazowej. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania JMP Medical zwiększony zostaje dostęp do badań umożliwiających wykrycie zmian w organizmie we wczesnych etapach ich rozwoju. Mobilna pracownia MRI umożliwia pracownikom ochrony zdrowia świadczenie usług w miejscach oddalonych od placówek medycznych, takich jak odległe obszary wiejskie lub trudno dostępne tereny. Ma również zastosowanie w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na świadczenia medycznej diagnostyki obrazowej (w przypadku nagłego wzrostu liczby pacjentów lub awarii podstawowej jednostki obrazowania). Jest również optymalnym uzupełnieniem dla tworzonych na czas sytuacji kryzysowych tymczasowych placówek opieki medycznej. Dzięki swoim właściwościom mobilna pracownia rezonansu magnetycznego wykonana w naczepie jest gotowa do świadczenia usług diagnostycznych w czasie kilku minut od przyjazdu do miejsca docelowego. Rozwiązanie JMP Medical może obsługiwać kilka placówek medycznych, przez co zwiększa efektywność kosztową ich inwestycji. Opracowanie rozwiązanie zostało wykonane opracowane i wykonane w latach 2019 – 2022 w ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego z programu Szybka Ścieżka organizowanego przez NCBR. Opracowany produkt został certyfikowany przez producenta zainstalowanego rezonansu magnetycznego – firmę Philips.

    Wybudowany prototyp jest obecnie użytkowany przez szpital w Bradford (UK). Firma jest certyfikowanym dostawcą rozwiązań dla Siemens Healthineers, Philips Healthcare czy Canon Medica. Firma dostarcza kompleksowe mobilne i modułowe rozwiązania do 18 krajów na świecie w tym m.in. do Danii, UK, Finlandii, Niemiec, Chile, Wysp Kanaryjskich (Jamajki i Dominikany).

    Kategoria H2 Wielkopolska:

    • graphen Sp. z o. o.

    Projekt: Wodorowy moduł zasilający HSEnergy

    Miejscowość: Poznań

    Moduł zasilający HSEnergy umożliwia  konwersję małych pojazdów elektrycznych, np. wózki paletowe, golfowe, urządzenia transportu bliskiego, na bezemisyjne zasilanie wodorowe. Gabaryty modułu oraz charakterystyka pracy, dopasowane do najpopularniejszych baterii trakcyjnych, pozwalają na zmianę źródła zasilania bez ingerencji w konstrukcję pojazdu. Wodorowy napęd pozwala na znaczną redukcję czasu postoju pojazdów, wynikającego z potrzeby ładowania akumulatorów, zmniejszając także zapotrzebowanie na miejsce do ich obsługi. Urządzenie cechuje się bezemisyjnością, cichą pracą, możliwością łatwego dopasowania do aplikacji. Rozwiązanie integrujące gotowe na rynku produkty, dostosowując je do potrzeb klienta.

    Gotowość technologiczna TRL: 6 – prototyp jest testowany w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

    XIV edycja

    Kategoria „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski”:

    • DORA METAL Sp. z o. o.

    Projekt: Komora do dezynfekcji Ozone Cleaner

    IS: Wnętrza Przyszłości

    Miejscowość: Czarnków

    https://www.dora-metal.pl/

    Grupa DORA METAL działa w branży gastronomicznej, zajmuje się projektowaniem i produkcją profesjonalnych urządzeń dla sektora HORECA. Firma podczas pandemii poszerzyła ofertę dla całej linii ,,Higiena i Bezpieczeństwo”.

    Przedmiotem wniosku jest komora dezynfekująca oparta na cząsteczkach ozonu w technologii Ozone – Cleaner. Technika ta polega na odpowiednim dawkowaniu cząstek Ooraz na wymuszonym przepływie powietrza wewnątrz szafy wytwarzając efekt tzw. „prysznicu ozonowego”. Efekt ten powoduje wnikanie aktywnych cząstek ozonu do wszystkich zakamarków umieszczonych w szafie przedmiotów, co zapewnia maksymalny i prawidłowy skutek dezynfekcji. Szafa przeznaczona jest do dezynfekcji wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii, zarodków oraz roztoczy ze wszelkiego rodzaju odzieży, narzędzi, sprzętu itp. Odpowiednio dobrane parametry ozonu oraz czas jego aktywnego działania i neutralizacji zapewnia skuteczność procesu gwarantując, że po otworzeniu szafy poziom ozonu będzie minimalny. Komora znajdzie zastosowanie w różnych obiektach użytkowych. Komora przeszła testy potwierdzające jej wysoką skuteczność dezynfekującą na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Chemii Organicznej i Medycznej. Testy wykazały, że już po 10 minutach osiągamy skuteczność dezynfekującą na poziomie 99,9%.

    • Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S. A.

    Projekt: Uniwersalna wyparka do mas karmelarskich cukrowych i bezcukrowych

    IS: Przemysł jutra

    Miejscowość: Pleszew

    http://spomasz-pleszew.pl/

    Firma produkuje maszyny i urządzenia ze stali szlachetnej do przemysłu spożywczego, piwowarskiego, owocowo-warzywnego, farmaceutycznego i chemicznego, które eksportuje. Firma posiada własne laboratorium badawczo – rozwojowe.

    Wyparka przeznaczona jest do wytwarzania mas karmelarskich bezcukrowych, na bazie izomaltu, cukrowych mlecznych, cukrowych bezmlecznych oraz cukrowych mlecznych tłuszczowych. Uniwersalna wyparka CWA43 to urządzenie innowacyjne – elastyczność asortymentowa pozwala na gotowanie wszystkich mas karmelarskich i wzbogacanie ich o szerokie spektrum dodatków (witaminy, olejki, wyciągi ziołowe, dodatki stałe itp.). Dzięki zastosowaniu ciągłego pomiaru stopnia zagęszczenia masy, który pozwoli na zakończenie procesu po osiągnięciu odpowiedniej zwartości suchej masy wytwarzana masa jest powtarzalna w zakresie smaku, barwy i konsystencji. Dozowanie dodatków w trybie automatycznym i z wysoką precyzją w określonych punktach temperaturowych lub zależnie od osiągniętej zawartości suchej masy pozwalającej na równomierne wymieszanie masy oraz minimalizację obszarów nadmiernej stagnacji. Urządzenie wyposażone jest w grzane mieszadło oraz system automatycznego szukania punktu wrzenia. Produkt umożliwia zmniejszenie energochłonności procesu o ok. 10 .%

    Urządzenie posiada zgłoszenie patentowe.

    • GENXONE S. A.

    Projekt: NANOBIOME – polskie badania mikrobiomu jelitowego

    IS: Nowoczesne technologie medyczne

    Miejscowość: Złotniki

    https://genxone.eu/

    www.nanobiome.pl 

    Firma działająca w branży biotechnologicznej. Spółka specjalizuje się w sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej.

    NANOBIOME to badanie mikrobioty jelitowej człowieka oparte o nowatorską technologię sekwencjonowania nanoporowego. Służy to identyfikacji taksonów bakteryjnych i profilowaniu zbiorowiska drobnoustrojów obecnych w próbce kału pacjenta. Uzyskany wynik stanowi obraz reprezentujący zróżnicowanie mikrobioty jelitowej badanego w odniesieniu do danych referencyjnych opracowanych w oparciu o próbę zdrowych Polaków. Nadrzędnym celem projektu jest przygotowanie obszernych baz danych, których analiza pozwoli spojrzeć na problematykę mikrobiomu jelitowego w szerokiej perspektywie, tworząc tym samym niezawodne narzędzie ułatwiające pracę branży medycznej – gastroenterologom czy też specjalistom z zakresu żywienia. Takie informacje zebrane w jednym miejscu pomogą określić związek między konkretnymi jednostkami chorobowymi a zmianami w ludzkim mikrobiomie jelitowym. Usługa dedykowana jest zarówno dla specjalistów, jaki i dla indywidualnych pacjentów. Nanobiome to pierwsze autorskie rozwiązanie opracowane przez specjalistów firmy, które jest dostępne komercyjnie, przez co zwiększa dostęp do badań genetycznych. W ramach usługi klient otrzymuje zestaw pobraniowy i transportowy, dodatkowo wypełnia ankietę online dotycząca stylu życia itp. W wyniku badania otrzymujemy dedykowany wykaz zaleceń oraz procentowy wykaz poszczególnych bakterii, indeks bioróżnorodności oraz udział wyselekcjonowanych grup bakteryjnych spełniających istotne funkcje dla organizmu.

    Kategoria „H2 Wielkopolska”: 

    • Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o.

    Projekt: Pojazdy szynowe

    Miejscowość: Poznań

    https://fpspoznan.pl/ 

    Spółka od wielu lat jest krajowym producentem pojazdów szynowych.  Produkty oparte o nowoczesne rozwiązania odpowiadają na potrzeby zarówno przewoźnika, jak i pasażera. Firmę wyróżnia wykwalifikowany zespół projektantów, konstruktorów i technologów.

    Przedmiotem projektu jest zastąpienie silnika spalinowego wodorowym układem zasilania w dwusysetemowym (spalinowo – elektrycznym) pojeździe szynowym produkowanym w Fabryce Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Pojazd ten będzie pierwszym w Polsce zeroemisyjnym pojazdem szynowym, który zastąpi pojazdy spalinowe, dotychczas eksploatowane na liniach niezelektryfikowanych. Poziom gotowości technologicznej – zweryfikowano komponenty technologii lub podstawowe jej podsystemy – uzyskano ogólne odwzorowanie docelowego systemu w warunkach laboratoryjnych. Produkt będzie miał istotny wpływ na stan środowiska. Zastąpienie napędu wodorowym układem pozwoli na całkowitą redukcję emisji spalin oraz likwidację emisji tlenku azotu i węglowodorów przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatku energetycznego. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli także na redukcję emisji hałasu znacząco podnosząc komfort pasażerów oraz osób przebywających w bliskim sąsiedztwie.

    XIII edycja

    Edycja Konkursu w roku 2020 zrealizowana została z zachowaniem niezbędnych wymogów reżimu sanitarnego, wywołanego pandemią Covid-19, przy bardzo dużym zainteresowaniu podmiotów gospodarczych województwa wielkopolskiego.

    W ramach edycji 2020 ocenie Kapituły poddanych zostało łącznie 31 wniosków,  mieszczących się w kategorii konkursowej Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski. W skład Kapituły weszło 11 osób, wśród których znaleźli się 4 przedstawiciele uczelni wyższych, których profil badawczy zgodny jest z obszarami „Inteligentnych Specjalizacji dla Wielkopolski”,  po 2 przedstawicieli organów doradczych Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Wielkopolskiej Rady 30 oraz Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, jak również 2 przedstawicieli Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Pracom Kapituły przewodniczył Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    Mając na uwadze innowacyjność zaprezentowanych rozwiązań w obszarach inteligentnych specjalizacji Wielkopolski, ich powiązanie z wyzwaniami Przemysłu 4.0  oraz powszechnej digitalizacji życia publicznego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego, w porozumieniu z Kapitułą Konkursu, wybrał trzech równorzędnych Laureatów edycji 2020 roku, których produkty wyróżniają się szczególnym znaczeniem dla gospodarki regionu.

    Kategoria „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”:

    • ALVO Sp. z o. o Sp.k. z siedzibą w Śmiglu za produkt Alvo Ultra V – bot

    ALVO® Ultra V-bot to urządzenie do biodekontaminacji przy użyciu światła UV-C. Skutecznie unieszkodliwia lub zabija mikroorganizmy poprzez zniszczenie kwasu nukleinowego i przerwanie łańcucha DNA.  Robot zbudowany jest z platformy jezdnej, kolumny napromieniowującej UV-C (360°) oraz tabletu, który komunikuje się z urządzeniem za pomocą Wi-Fi.  ALVO® Ultra V-bot sprawdzi się w przypadku dekontaminacji interwencyjnej, powodowanej wykryciem ogniska zakażeń. Doprowadzony do drzwi placówki (szkoła, centrum handlowe, przychodnia, szpital) może zostać przemieszczony w głąb budynku z poziomu tabletu w oparciu o informację z przedniej kamery, autonomicznie pokonując 2-centymetrowe progi.

     https://www.alvo.pl/

    • BeCREO Technologies Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu za produkt Scottie Go

    BeCREO Technologies to Polski startup z branży IT tworzący innowacyjne narzędzia edukacyjne do wykorzystania w szkole, w przedszkolu oraz w domu.  Wiodącym produktem firmy jest interaktywny kurs do nauki programowania w formule gry hybrydowej z serii Scottie Go!, dostępny w 23 wersjach językowych w ponad 80 krajach na świecie.  Firma oferuje osadzony w chmurze system do nauki programowania przeznaczony dla szkół i umożliwiający nauczanie na odległość. Scottie Go! ​Dojo.

    https://www.becreo.com/pl/ www.scottiego.com

    • PPH WObit E. K. J. Ober s.c. z siedzibą w Dęborzycy  k/Pniew za produkt  Robot mobilny MOBOT ® AGV FlatRunner MW Light

    Robot mobilny MOBOT®AGV FlatRunner MW Light służy do automatyzacji transportu wewnętrznego. Jego zadaniem jest autonomiczny transport ładunków o masie do 1 tony. MOBOT® samodzielnie przemieszcza się w dowolnym kierunku dzięki specjalnym kołom Mecanum i nawigacji laserowej LMS. System ten zapewnia autonomiczne i bezpieczne działanie, identyfikację przeszkód i ich omijanie, oraz bezpieczne zatrzymanie robota. Zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 MOBOT® bezpiecznie współpracuje z ludźmi, wspomagając ich pracę. Łatwo go adaptować do różnych zadań. Optymalizuje intralogistykę, pomagając bez kosztownej przebudowy fabryki zmodernizować procesy i podnieść konkurencyjność firm.

    https://wobit.com.pl/ 

    XII edycja

    • Kategoria „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”:

    Agencja Reklamowa Grafiti Sp. z o.o. za produkt Medical Design – projekty na rzecz zmiany wizerunku służby zdrowia

    Fibar Group S.A. za produkt System do zarządzania inteligentnym domem

    Małkowski-Martech S.A. za produkt Przeciwpożarową bramę kurtynową elastyczną Marc-Ok

    • Kategoria „H Wielkopolska”: Solaris Bus & Coach S.A.  za produkt Solaris Urbino 12 Hydrogen – zeroemisyjny autobus miejski z napędem elektrycznym zasilanym z wodorowego ogniwa paliwowego

    XI edycja

    • Kategoria „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”:

    Solar Networks Sp. z o.o. za produkt Mobile Solar Container

    Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. za produkt Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu

    Zylia Sp. z o. za produkt ZYLIA ZM-1

    • Kategoria „H Wielkopolska”: HHO-POWER inż. Damian Michalak za produkt Instalacja wodorowa do silników spalinowych diesla

    X edycja

    • Kategoria „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”: Bars Halina Kalemba za produkt Synbiotyk w czekoladzie BIFICO
    • Kategoria „Wnętrza przyszłości”: 3THERMO sp. z o.o. za produkt Hybrydowe grzejniki podtynkowe
    • Kategoria „Przemysł jutra”: P.P.H. Wobit E.K.J. Ober s.c. za produkt Robot mobilny MOBOT AGV CubeRunner
    • Kategoria „Rozwój oparty na ICT”: RAPID SOLUTIONS sp. z o.o. za produkt Blinkee / sieć skuterów elektrycznych
    • Kategoria „Nowoczesne technologie medyczne”: Indywidualna Praktyka Lekarska Robert Wasilewicz Specjalista Chorób Oczu za innowacyjną diagnostykę i terapię neuropatii jaskrowej oraz zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

    IX edycja

    • Kategoria „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”: HerbsLand Sp. z o. za Fresher. Produkt naturalny
    • Kategoria „Wnętrza przyszłości”: ALVO Sp. z o.o. Sp.k. za produkt Myjnia chirurgiczna ALVO PREMIUM
    • Kategoria „Przemysł jutra”: Fabryka Maszyn Spożywczych „SPOMASZ” Pleszew S.A. za produkt Urządzenie do sterylizacji produktów spożywczych z kaskadowym systemem schładzania  oraz zintegrowany układ do wykorzystania ciepła poprocesowego
    • Kategoria „Wyspecjalizowane procesy logistyczne”: eN-TANK NIEMIAŁKOWSKI Sp.j. za produkt Pojemniko-zbiornik IC-BOX
    • Kategoria „Rozwój oparty na ICT”: Zylia Sp. z o.o. za produkt Zylia ZM-1 Mobilne studio nagrań
    • Kategoria „Nowoczesne technologie medyczne”: Centra Genetyki Medycznej GENESIS za badania prenatalne oparte na technice porównawczej hybrydyzacji genomowej mikromacierzy

    VIII edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej Curie wraz z Polską Grupą Badań Nowotworów Glowy i Szyi za„Wielkopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Airoptic Sp. z o. o. za GasEye pierwszy na świecie zdalny analizator par formaldehydu

    VII edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Fabryka Maszyn Spożywczych „SPOMASZ” Pleszew S. A. wraz z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu za produkt Nowa generacja urządzeń do schładzania mas cukierniczych
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Omni 3D Sp. z o. o. za Opracowanie i wdrożenie na rynek nowego modułu drukarki przestrzennej, charakteryzującej się znaczącym udoskonaleniem względem stosowanych rozwiązań

    VI edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Pratt & Whitney Kalisz i Dział Metalurga Pratt&Whitney Kalisz za produkt Hartowanie – zrób to lepiej
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Open Nexus Sp. z o. o. za Innowacyjne zmiany platformy ON – większe oszczędności dla klientów

    V edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Katedra Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za Uzyskanie transgenicznych świń i wykorzystanie  ich skóry i zastawek serca w medycynie
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: BookLikes Sp.z o.o. za Serwis internetowy BookLikes.com

    IV edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: firma Solaris Bus & Coach S.A. wraz z Instytutem Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej za Niskoemisyjny, energooszczędny, autobus miejski z szeregowym napędem hybrydowym
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Internetowykantor.pl sp. jawna za Internetowykantor.pl – platforma wymiany walut online

    III edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Firma Vox Industrie SA wraz z dr. Dawidem Wienerem za MAMAMA – innowacyjne podejście do projektowania mebli dla dzieci w wieku 0-3 lata
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Firma Itiner za System informacji pasażerskiej działający na telefonach komórkowych

    II edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Firma Produkcyjno – Handlowa PAULA wraz z Katedrą Biotechnologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego za Uruchomienie linii produkcyjnej MIRVAC do produkcji suszy owocowo – warzywnych
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: VET – LAB Brudzew za Badania z zakresu diagnostyki pałeczek Salmonella materiału pochodzenia zwierzęcego

    I edycja

    • Kategoria „Innowacyjna Inwencja”: Solaris Bus & Coach S. A. wraz z Politechniką Poznańską za Opracowanie i wdrożenie do produkcji autobusu miejskiego z napędem hybrydowym
    • Kategoria „Mikro Przyszłości”: Centrum Badań DNA Sp. Sp. z o. o. za projekt Wdrożenie technologii real-time pcr laboratorium genetyki medycznej Centrum Badań Sp. z o. o.