Potencjał gospodarczy regionu Województwo Wielkopolskie jest jednym z wiodących regionów o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Mocnymi stronami regionu w tym kontekście pozostają wielkość i jakość zasobów rynku pracy, chłonność rynku, dostępność transportowa, rozwinięta infrastruktura gospodarcza oraz ogólny poziom rozwoju gospodarki. Wielkopolska jest liczącym się producentem mebli, odzieży i artykułów spożywczych. Podmioty gospodarcze działające na terenie województwa wielkopolskiego w zdecydowanej większości należą do prywatnego sektora MŚP. Istotną rolę w procesie budowy i umacniania potencjału gospodarczego odgrywają podmioty z udziałem kapitału zagranicznego.
Kierunki rozwoju gospodarczego pozostają w bezpośrednim związku z obszarami aktywności określonymi w inteligentnych specjalizacjach regionu:
Województwo wielkopolskie pomimo stosunkowo rozbudowanej bazy przedsiębiorstw, wysokiej wydajności pracy, znaczącej działalności eksportowej, silnej pozycji uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych nie należy do regionów o najwyższych wskaźnikach proinnowacyjnych.
Wielkopolska jest regionem zróżnicowanym przestrzennie pod względem gospodarczym. Zdecydowanym biegunem wzrostu pozostaje tradycyjnie aglomeracja poznańska. Dominuje ona w szczególności w sferach: produkcyjnej, usługowej oraz liczby instytucji otoczenia biznesu. Pozostałe części województwa cechuje zdecydowanie niższy poziom tempa rozwoju gospodarczego, czego odzwierciedleniem są niższe wartości poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na poziomie podregionów (NUTS 3), w tym produktu krajowego brutto per capita oraz wartości dodanej brutto na 1 pracującego (tzw. wskaźnika wydajności pracy), jak również ogólnej aktywności ekonomicznej mieszkańców. O tym zróżnicowaniu świadczy również nierównomierny poziom bezrobocia rejestrowanego (najwyższy w subregionie konińskim, najniższy w aglomeracji poznańskiej).
Samorząd Województwa Wielkopolskiego prowadzi politykę wsparcia zrównoważonego rozwoju gospodarki regionu, wielkopolskich przedsiębiorstw, w szczególności sektora MŚP.
Samorząd Województwa jest również zaangażowany w inicjatywy na rzecz transformacji gospodarczej regionu w kierunku gospodarki nisko i zeroemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru jako nośnika energii. Dotyczy to działań mających na celu realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu i celów klimatycznych UE.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...