Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 2005. Stanowią one ważną formę mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz promocji najciekawszych działań kulturalnych w regionie.
Nagrody otrzymują osoby uznane przez kapitułę za szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz kultury w regionie i jego promocję. Wśród laureatów nagród są artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, animatorzy kultury, przedsiębiorcy, których działalność nastawiona jest na kulturę oraz osoby z wieloletnim stażem działań na rzecz rozwoju kultury w regionie. Dotychczasowymi laureatami nagród byli między innymi: Krystyna Feldman, Lech Raczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Hanna Banaszak, Hanna Kočka – Krenz, Ewa Łowżył a także Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.
Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za 2021 rok za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymują następujące osoby:
W kategorii „twórczość artystyczna”:
Alfred Aszkiełowicz - wszechstronnie utalentowany malarz i grafik prezentujący swoje prace na wystawach w kraju i za granicą, wziął udział w 100 wystawach zbiorowych i 22 indywidualnych, twórca exlibrisów, laureat Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Niezwykle aktywny zawodowo, działa na polu edukacyjnym i medialnym.
Ildefons Stachowiak - od 1991 roku występuje na deskach Teatru Nowego. W 2022 będzie obchodził 40-lecie pracy artystycznej na scenie. Zagrał blisko 60 ról, w tym ponad 30 w Poznaniu, będąc jednym z najchętniej obsadzanych aktorów w spektaklach. Jest wykładowcą poznańskiego studia aktorskiego STA.
W kategorii „animacja i upowszechnianie kultury”:
Joanna Gogulska - pedagożka, kompozytorka, aranżerka, muzykoterapeutka. Założycielka oraz dyrygentka chóru Virbus Unitis z Turku, z którym przez wiele lat realizowała autorski projekt pt. „Śpiewające dłonie”, zakładający aranżacje piosenek, przy jednoczesnym tłumaczeniu tekstów piosenek na język migowy. Inne artystyczno-animacyjne projekty Joanny Gogulskiej to Virbus Organum, Zespół TuliBabki z Tuliszkowa, Grupa GołBREAK.
Sebastian Kamionka- artysta działający w sferze sztuki i rzemiosła artystycznego. Tworzy liczne projekty na pograniczu ekologii, rzeźby, instalacji przestrzennej. Od 2014 razem z żoną dzierżawią od Nadleśnictwa Turek kawałek przestrzeni leśnej z budynkiem gospodarczym, którą nazwali „Stacja KulTURa w Lasach TURa”. Organizują tam liczne projekty artystyczne, między innymi budują kameralną muszlę koncertową z gałęzi - leśny Amfiteatr. Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka to małżeństwo niezależnych artystów, wyjątkowy tandem artystyczny. Żyją poza system ośrodków kultury i oświaty, unikają rozgłosu. Ich artystyczne działania zawsze skierowane są ku lokalnej społeczności i środowisku.
Olga Krause-Matelska - aktywnie propaguje zamierające rzemiosła i umiejętności, takie jak czerpanie papieru, wikliniarstwo, czy plecionkarstwo. Przez kilkanaście lat pracowała w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku, oraz powstałych z jej inicjatywy świetlicach wiejskich w Promnicach i Potaszach, gdzie prowadziła zajęcia plastyczne. Autorka wystaw i projektów nawiązujących do lokalnych tradycji. Prezeska Fundacji „Nasze Podwórko”, której działalność polega między innymi na zbieraniu materiałów dotyczących szkół z czerwonej cegły na terenie całej Wielkopolski. Popularyzuje rękodzielnictwo i tradycje rzemiosła papierniczego. Autorka licznych artykułów z dziedziny lokalnej historii., w 2021 r. otrzymała nagrody za dwa projekty w konkursie proekologicznym i prokulturowym MWW
Wiesław Pietruszak - założyciel Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum”. Jest organizatorem festiwali i koncertów, poświęconych muzyce klasycznej, odbywających się w mniejszych miejscowościach: Krzyżu Wielkopolskim, Mosinie, Chrzypsku, Międzychodzie, Sierakowie. Prezentuje tam uznanych artystów opery: Marię Domżał, Joannę Kędzior, Aleksandrę Olczyk i wielu innych. Często w ramach realizowanych przez kandydata wydarzeń przewijają się wątki historyczne. Towarzyszą im także ciekawe wystawy.
W kategorii „całokształt dorobku kulturalnego”:
Anna Kochnowicz-Kann - od 27 lat zajmuje się poznańską i wielkopolską kulturą, opisuje ją, komentuje, współtworzy i promuje – w tym na arenie międzynarodowej. Do 2009 roku związana była z poznańskim oddziałem TVP, gdzie między innymi prowadziła Magazyn Kulturalny „Afisz”, przeprowadziła setki wywiadów z postaciami związanymi z kulturą artystyczną, zrealizowała setki reportaży i felietonów, współrealizowała Teatr Telewizji, realizowała filmy dokumentalne poświęcone kulturze – ma ich w dorobku kilkadziesiąt. Współpracowała z TVP Kultura. Ostatnio pracowała między innymi jako rzeczniczka Teatru Wielkiego, uniwersytetu Artystycznego i Akademii Muzycznej w Poznaniu. Debiutowała też jako pisarka, napisała tzw. „Trylogię barcelońską” – powieści o flamenco, osadzone w Poznaniu, związane z warsztatami prowadzonymi przez Ewę Wycichowską. Od 2020 roku jest członkinią Stowarzyszenia Unia Literacka.
Ryszard Czapara - obszarem działalności Ryszarda Czapary jest szeroko rozumiana humanistyka. W ramach działalności Stowarzyszenia Czasu Kultury, którego zarządu jest on członkiem, rozwijana jest współczesna refleksja humanistyczna, publikowane są teksty dotyczące literatury, sztuki, filozofii, recenzje, rozmowy z autorami, a także przekłady publikacji zagranicznych. Organizowane są wydarzenia z zakresu animacji kultury, warsztaty, dyskusje, spotkania autorskie. Czasopismo „Czas kultury” jest dziś czytane przez osoby interesujące się problemami szeroko pojętej humanistyki, w tym specjalistów akademickich z różnych dziedzin. To pismo, które wyrosło z antykomunistycznego podziemia, dziś jest istotnym głosem w humanistyce wielkopolskiej, krajowej i europejskiej.
Wojciech Zieleziński - wszechstronny muzyk, niestrudzony działacz i animator życia muzycznego. Od ponad 50 lat pozostaje w służbie muzyki. Nestor kapelmistrzów Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Swoją pasją i kulturą osobistą zaraża młodych adeptów sztuki muzycznej. Aranżer, dyrygent, pedagog i prelegent. Wojciech Zieleziński uprawiał muzykę zawodowo (filharmonie, operetka) w kraju jak i poza jego granicami. Jest multiinstrumentalistą (kontrabas, gitara basowa, saksofony, fortepian, akordeon). Upowszechniał muzykę w polskich miastach, miasteczkach, wsiach oraz poza granicami kraju: Bośnia-Hercegowina, Czechy, Gruzja, Kalifornia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Serbia, Węgry, Wielka Brytania, Ukraina. W 2018 roku został stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...