trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Sejmik Województwa Wielkopolskiego uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski uroczystą sesją

    *11 kwietnia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się XVII Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wpisująca się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Radni podjęli przez aklamację uchwałę w sprawie przyjęcia apelu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski o godne uczczenie tego szczególnego w dziejach Polski wydarzenia.*

    Sesja rozpoczęła się odśpiewaniem „Bogurodzicy” i hymnu państwowego. Zofia Szalczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego otwierając obrady podkreśliła, że „966 rok to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – to data symbol dla naszej Ojczyzny”.

    W swoim wystąpieniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego powiedział m.in., że „obchody 1050. rocznicy chrztu Polski są okazją do przypomnienia genezy wydarzeń, które zadecydowały o miejscu Polski w Europie i budowie naszej narodowej tożsamości w oparciu o religię chrześcijańską”. Marszałek podkreślił również, że „dla nas Wielkopolan to źródło dumy i ogromne zobowiązanie, aby chronić, pielęgnować i ukazywać liczne ślady początków polskiej państwowości zachowane na naszej ziemi. Bo chcemy, aby Wielkopolska kojarzyła się nie tylko z nowoczesnym, otwartym na świat regionem, ale także miejscem, z którego jesteśmy wszyscy dumni”.

    Uczestniczący w Sesji abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański zaznaczył, że „przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu to był najważniejszy moment w historii naszej ojczyzny – przejście od czci stworzenia do czci stwórcy”. Podziękował także, Marszałkowi Markowi Woźniakowi za osobiste zaangażowanie w uroczystości jubileuszowe 1050 – lecia Chrztu Polski.

    W uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego udział wzięli parlamentarzyści z Wielkopolski, marszałkowie i przewodniczący sejmików województw RP, samorządowcy z gmin i powiatów Wielkopolski, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych i gospodarczych. Prof. dr hab. Hanna Maria Kóčka-Krenz wygłosiła okolicznościowy wykład pt. „Znaczenie Wielkopolski w dziejach Państwa Polskiego”, w którym dokonała analizy skutków przyjęcia chrześcijaństwa przez naszego pierwszego władcę i wkładu Wielkopolan w późniejsze dzieje Polski. „Ponad tysiąc lat temu powstał fundament pod społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową aktywność Wielkopolski”- mówiła profesor Kóčka-Krenz.

    Uroczystość uświetnił koncert, podczas którego usłyszeliśmy: Agnus Dei z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu chóru a cappella pod dyrekcją Mariusza Otto, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki – M. Mych Nowicka (sopran), O. Skrok – fortepian, deklamację fragmentów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II w wykonaniu L. Wojtaszaka. Poloneza As – dur Fryderyka Chopina zagrał Jacek Kortus. Wystąpili także uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Na koniec wybrzmiały fragmenty Oratorium „Quo vadis?” Feliksa Nowowiejskiego.

    W foyer Teatru Wielkiego zaprezentowana została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wystawa pt. "966: U źródeł Polski" – wystawa mobilna z elementami multimedialnymi, przedstawiająca przyczyny, przebieg i znacznie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka.

    Przypomnijmy, że z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, 21 grudnia 2015 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął przez aklamację stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2016 w Wielkopolsce Rokiem 1050. rocznicy Chrztu Polski, przygotowane przez prof. Andrzej Wyrwę, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

    Zapis apelu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i wystąpienia Marszałka Marka Woźniaka znajdą Państwo w załącznikach.

     

    Data publikacji: 2016-04-11