Cities and Regions for Integration of Migrants. Sieć, oficjalnie zainaugurowana 10 kwietnia 2019 r. na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, stanowi platformę polityczną dla polityków lokalnych i regionalnych.. Jej celem jest opracowywanie i promowanie wniosków dotyczących unijnych polityk i środków finansowych na rzecz integracji migrantów oraz tworzenie pozytywnego przekazu poprzez prezentowanie korzyści wynikających z integracji w miastach, mniejszych miastach i wsiach w UE. Celem inicjatywy „Miasta i regiony na rzecz integracji" jest umożliwienie politykom szczebla lokalnego i regionalnego aktywnie uczestniczyć w forum politycznym podczas opracowania i propagowania wniosków dotyczących unijnych polityk i funduszy na rzecz integracji migrantów oraz do prezentowania pozytywnych przykładów integracji migrantów i uchodźców, wymiany istotnych informacji i promowania różnorodności jako wartości dodanej w budowaniu integracyjnych miast i zapewnianiu spójności społecznej.
Misja
Główne działania
Wielkopolska działa w sieci od grudnia 2019 roku.
Strona internetowa: https://cor.europa.eu/pl/our-work/Pages/cities-and-regions-for-integration.aspx
Koalicja Europejskich Regionów Rolniczych AGRIREGIONS, jest głosem europejskich regionów zmobilizowanych do obrony sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz roli regionów w jej wdrażaniu. Ta nieformalna sieć składa się z 19 regionów z siedmiu państw członkowskich UE: Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, Rumunii i Polski. Koalicja wypracowała wspólne stanowisko dot. przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 roku, w którym podkreślone jest kluczowe znaczenie regionów w kształtowaniu tej polityki. Regiony wchodzące w skład Koalicji podejmowały działania, aby jej stanowisko odzwierciedlone zostało w unijnym procesie decyzyjnym.
Województwo Wielkopolskie przyłączyło się do Koalicji w 2018 r.
Osoba do kontaktu: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli tel. Tel. + 48 61 278 53 79/Tel. +32 2 734 09 41 email.: brussels.office@wielkopolska.eu
Europejska Sieć Regionów na rzecz Badań i Innowacji (ERRIN) zrzesza ponad 120 podmiotów, w tym 5 z Polski, i ma swoją siedzibę w Brukseli. Działalność sieci skupia się na ułatwianiu wymiany wiedzy i doświadczeń oraz służy nawiązywaniu współpracy oraz partnerstw projektowych. Wielkopolska stała się członkiem sieci ERRIN 1 listopada 2016 r.
Celem sieci jest wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego swoich członków, a także wspieranie badań regionalnych. Poprzez swoją lokalizację w Brukseli sieć ma łatwy dostęp do instytucji unijnych, aktywnie angażuje się w konsultacje i debaty reprezentując interesy swoich członków. W ten sposób ERRIN stara się wywierać wpływ na poszczególne polityki unijne w celu ich lepszego dostosowania do potrzeb regionalnych.
W ramach sieci działa 15 grup roboczych. Mając na względzie zainteresowanie podmiotów z regionu, Wielkopolska skupia się na 4 obszarach tematycznych: biogospodarka, otwarta nauka, innowacje i inwestycje oraz inteligentne specjalizacje.
Strona internetowa: www.errin.eu
Osoba do kontaktu: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli e-mail: errin@wielkopolska.eu
Hydrogen Europe to europejskie stowarzyszenie reprezentujące interesy przemysłu wodorowego i jego interesariuszy oraz promujące wodór jako czynnik umożliwiający powstanie społeczeństwa o zerowej emisji.
Ta licząca ponad 500 członków, w tym ponad 38 europejskich regionów organizacja stawia sobie za misję:
Województwo Wielkopolskie stało się członkiem organizacji z dniem 1 stycznia 2024 r.
Strona internetowa: https://hydrogeneurope.eu/
Incjatywa Partnerstwo Odry (Die Oder-Partnerschaft) jest nieformalną, międzynarodową inicjatywą skupiającą zachodnie województwa Rzeczpospolitej Polskiej: Wielkopolskie, Lubuskie, Dolnośląskie oraz Zachodniopomorskie oraz wschodnie kraje związkowe Republiki Federalnej Niemiec: Berlin, Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie oraz Saksonię. Do współpracy zaproszono również największe miasta z obszaru wspomnianych regionów m.in. Poznań, Wrocław, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Górę.
Współpraca w ramach Partnerstwa Odry jest forum dialogu przedstawicieli polskich i niemieckich regionów. Służy określeniu i uruchomieniu potencjału intelektualnego, gospodarczego, kulturalnego oraz turystycznego na wspomnianym obszarze.
Strona internetowa: www.oder-partnerschaft.eu Osoba do kontaktu: Biuro Współpracy Międzynarodowej, tel. 61 626 66 55, e-mail: inter@umww.pl
Powering Past Coal Alliance (PPCA) W 2017 r. podczas posiedzenia COP23 rządy Wielkiej Brytanii i Kanady zapoczątkowały inicjatywę Powering Past Coal Alliance, której celem jest wspólne dążenie do wycofania węgla i przejście na czystą energię. Od tego czasu liczba członków szybko wzrosła z 27 do ponad 182.
Współpracując ze swoimi członkami i partnerami, PPCA ma na celu przyspieszenie odchodzenia od energetyki węglowej, pomagając w ustaleniu ambitnych dat wycofywania, dzieląc się najlepszymi praktykami i uwalniając finansowanie międzynarodowe.
Województwo Wielkopolskie przystąpiło do inicjatywy w 2023 r.
Strona internetowa: https://poweringpastcoal.org/
Sieć Monitorująca Stosowanie Zasady Pomocniczości (Subsidiarity Monitoring Network) jest ważnym narzędziem służącym pogłębianiu odpowiedzialności demokratycznej oraz zwiększaniu udziału władz lokalnych i regionalnych w unijnym procesie prawodawczym.
Zadaniem Sieci Monitorującej Stosowanie Zasady Pomocniczości jest ułatwianie wymiany informacji między władzami lokalnymi i regionalnymi w Unii Europejskiej oraz między instytucjami unijnymi w zakresie dokumentów i wniosków ustawodawczych Komisji Europejskiej mających bezpośrednie skutki dla działalności władz lokalnych i regionalnych.
Wielkopolska dołączyła do sieci w 2007 roku.
Strona internetowa: http://portal.cor.europa.eu/subsidiarity/pages/welcome.aspx
Sieć PURPLE, czyli Europejska Platforma Regionów Podmiejskich została założona w 2004 roku. W jej skład wchodzi obecnie 15 regionów: Katalonia, Dublin, Flandria, Frankfurt nad Menem, Ile-de-France, Mazowsze, MHAL (Maastricht/Heerlen, Hasselt, Aachen, i Liège), Nord-Pas-de-Calais, Randstad, Rhône-Alpes, South-East England, Kraj Południowomorawski, Sztokholm, West Midlands oraz od 9 października 2012 r – Województwo Wielkopolskie.
Działalność sieci PURPLE związana jest z podniesieniem poziomu znajomości zagadnień podmiejskich w skali europejskiej, narodowej i regionalnej. Sieć pracuje również nad zapewnieniem zrównoważonego rozwoju obszarów podmiejskich, skutkującym podniesieniem poziomu jakości życia zarówno mieszkańców miast, jak i ludności żyjącej na obszarach podmiejskich.
Główne cele działalności PURPLE to przede wszystkim:
Europejska Platforma Regionów Podmiejskich współpracuje również z innymi sieciami europejskimi: Eurocities (Stowarzyszenie dużych miast europejskich) oraz Metrex (Stowarzyszenie europejskich obszarów metropolitalnych).
Strona internetowa: www.purple-eu.org Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu, al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań, tel. 61 852-28-83 fax. 61 852-32-46 email: sekretariat@wbpp.poznan.pl
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...