Radni z sejmikowej Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, którzy obradowali w trybie zdalnym 11 lipca, zapoznali się m.in. z informacją o realizacji w 2021 roku kontraktu terytorialnego dla Wielkopolski. To rodzaj umowy, wynegocjowanej i podpisanej w 2014 roku z rządem, określającej przedsięwzięcia, które uzyskają wsparcie z funduszy unijnych, zarówno zarządzanych z poziomu krajowego (np. programu Infrastruktura i Środowisko), jak i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a także z pieniędzy rządowych i samorządowych.
Jak wyjaśniał Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW, kontrakt obejmuje kilkaset inwestycji z wielu dziedzin. To zadania drogowe, kolejowe, związane z ochroną zdrowia, kulturą i edukacją, energetyką czy sektorem B+R. Wśród przykładów są m.in. budowy: drogi krajowej S5, węzła w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Lechickiej i Naramowickiej, wiaduktu nad ulicą Inflancką w Poznaniu.
Komisja zaopiniowała ponadto pozytywnie kilka wniosków o zmiany w tegorocznym budżecie oraz zapoznała się z informacją o sytuacji spółek prawa handlowego, w których województwo jest udziałowcem.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...