"Jak młodzi Ukraińcy poznawali Wielkopolskę" www.codziennypoznan.pl, 18 sierpnia 2014 roku


Cukier jest tu mniej słodki, ale jedzenie w ogóle przepyszne, drogi są wspaniałe, a Wielkopolska bardzo piękna i bardzo mili ludzie w niej mieszkają - takie wrażenie wywiezie z wakacji w naszym regionie młodzież z Ukrainy, zaproszona tu przez marszałka Wielkopolski.

Marszałek zadeklarował ten rodzaj pomocy młodym ludziom jeszcze w czasie trwania dramatycznych wydarzeń na Kijowskim Euromajdanie - i dotrzymał słowa. Od 8 sierpnia 15 Ukraińców, uczniów pochodzących w większości z partnerskiego obwodu charkowskiego spędzało wakacje w Wielkopolsce, a razem z nimi wypoczywało 15 Wielkopolan. Międzynarodowy obóz młodzieżowy nosił nazwę „Poznaj sąsiada”, bo zorganizowało go poznańskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, a sfinansował samorząd województwa wielkopolskiego - wspólnie z poznaniakami.

Na zakończenie pobytu w Wielkopolsce uczestnicy obozu spotkali się z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, który mówił o swojej ostatniej wizycie w Charkowie, w 2010 roku.
- Bardzo miło wspominam ten pobyt - mówił marszałek. - Z regionem charkowskim łączy nas długa współpraca. Mam nadzieję, że uda nam się te kontakty kontynuować. Od wielu miesięcy z ogromną troską i niepokojem obserwujemy to, co dzieje się na Ukrainie, a najbardziej boli to, co dzieje się z ludnością cywilną. Wierzymy, że wszystko dobrze się skończy, a najważniejsze, żeby Ukraińcy mogli sami decydować, jak ma wyglądać ich przyszłość. (...)

pdf    drukuj    drukuj