"Koleje Wielkopolskie zamontowały w pociągach defibrylatory", www.onet.pl, 24 marca 2015 roku


Samorządowy przewoźnik Koleje Wielkopolskie (KW) wprowadził do wszystkich swoich pociągów tzw. defibrylatory AED. Proste w użyciu urządzenia ratujące życie będą dostępne dla pasażerów. KW to pierwszy przewoźnik w Polsce, który zdecydował się na taki krok.Defibrylatory AED (AED - z ang. automatyczne defibrylatory zewnętrzne) mogą pomóc osobom, które w trakcie podróży lub na stacjach doznają nagłego zatrzymania krążenia. Mały i poręczny sprzęt za pomocą komend głosowych prowadzi krok po kroku osobę udzielającą pomocy choremu instruując, co należy robić.

Urządzenia zainstalowano we wszystkich 49 składach KW oraz na Dworcu Letnim w Poznaniu; są dostępne dla wszystkich pasażerów. We wtorek zaprezentowano dwa pociągi wyposażone w AED.

"KW rocznie jeździ ponad 7 mln pasażerów. 40 tys. ludzi co roku spotyka nagłe zatrzymanie krążenia, a 95 proc. osób nie przeżywa takiego zdarzenia. Może to spotkać również pasażerów. KW jako pierwsze w Polsce wprowadzają takie urządzenia. Teraz musimy zrobić wiele, żeby pasażerowie nie bali się ich wykorzystywać" - powiedział marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Defibrylatory kosztowały ponad 300 tys. zł. Woźniak przypomniał, że nakłady na przewozy kolejowe w kraju sięgają setek milionów złotych. "Życie jest bezcenne. Na tym tle warto ponieść wydatki na defibrylatory" - dodał." (...)

pdf    drukuj    drukuj