Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło 25 listopada Światowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Tego dnia włączamy się w światową akcję 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć z wielkopolskim hasłem “Make Love Not Przemoc”. Akcję wieńczy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który obchodzimy 10 grudnia. Eliminacja przemocy wobec kobiet to jeden z głównych światowych Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest stale zaangażowany w przeciwdziałanie przemocy, dbając o podnoszenie świadomości Wielkopolan i Wielkopolanek oraz doskonalenie umiejętności profesjonalistów, którzy mają bezpośredni kontakt zarówno z osobami doznającymi przemocy domowej, jak i z osobami ją stosującymi.
Główne działania w tej dziedzinie z ramienia samorządu podejmuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który w tym roku m.in. organizował konferencję, szkolenia i warsztaty dla pracowników kadr pomocy i integracji społecznej oraz przedstawicieli instytucji publicznych i zespołów interdyscyplinarnych. Samorząd współpracuje z organizacjami pożytku publicznego poprzez otwarte konkursy ofert na działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy. W tym roku do naszych partnerów należą m.in. Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, konińskie STOWARZYSZENIE "MOŻE BYĆ LEPIEJ”, Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” oraz Fundacja PCPS - Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej.
Podobnie jak w ubiegłych latach, wiele instytucji samorządowych w całym województwie włączy się w kampanię #MakeLoveNotPrzemoc publikując materiały kampanijne w mediach społecznościowych oraz organizując własne inicjatywy. Instytucje edukacyjne mają szczególną rolę do odegrania. I tak na przykład Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie planuje szkolenie zespołu rady pedagogicznej z uwzględnieniem tematyki antyprzemocowej oraz promocję kampanii wśród młodzieży podczas Festiwalu Nauki w III LO w Koninie. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie natomiast włącza się w akcję realizując warsztaty dla uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej w Sokółkach pod tytułem “Wszyscy jesteśmy ważni. Przemoc rówieśnicza”, a także opracowując zestawienia bibliograficzne książek na temat przemocy. Podobne plany mają miedzy innymi filie PBP w Kole, Słupcy czy Turku.
Zachęcając do włączenia się w kampanię podnoszenia świadomości na temat przemocy, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprosił swoje pracowniczki i pracowników do udziału w szkoleniu na temat molestowania w przestrzeni publicznej.
Każda osoba może zaangażować się w akcję w mediach społecznościowych albo drukując plakat, do pobrania którego zachęcamy. #MakeLoveNotPrzemoc #SWW16Dni #Wielkopolska16Dni
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...