Tradycyjnie, 28 grudnia, dzień po centralnych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Marszałek Marek Woźniak wraz z Zarządem Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 przypomnieli w Warszawie o sukcesie wielkopolskiej insurekcji sprzed 104 lat.
W środę, 28 grudnia br. o godz. 12.00 – z inicjatywy Stowarzyszenia EKA – w intencji Powstańców Wielkopolskich została odprawiona msza święta u oo. Dominikanów, przy ul. Freta. Następnie Marszałek Marek Woźniak wraz z delegacją wziął udział w ceremonii złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Powstanie Wielkopolskie przede wszystkim przyniosło włączenie kolebki Państwa Polskiego do odradzającej się Polski po I wojnie światowej. Wniosło też znaczący potencjał gospodarczy i militarny. Należy podkreślić rolę Armii Wielkopolskiej, która w 1919 roku osiągnęła liczbę 100 tysięcy żołnierzy i walnie przyczyniła się do obrony wschodniej granicy Polski przed nawałą bolszewicką. Historycy podkreślają, że jednostki wielkopolskie były dobrze uzbrojone, wyszkolone i zaopatrzone. Stojąc przed Grobem Nieznanego Żołnierza powinniśmy o tym pamiętać. To tu czcimy pamięć bohaterów – Powstańców Wielkopolskich, i tych z nich, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz rocznicowych uroczystości.
- W tej chwili staramy się odbudować świadomość, że Wielkopolska wniosła bardzo wiele do II Rzeczpospolitej, a czyn zbrojny przyczynił się do wzmocnienia siły odrodzonego Państwa Polskiego – dodał Marszałek.
Na koniec warszawskiej odsłony obchodów, oddaliśmy hołd przy kwaterach powstańczych na Wojskowych Powązkach.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...