trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

84 lata temu utworzony został obóz koncentracyjny KL Posen

    10 października 1939 roku w Forcie VII w Poznaniu powstał największy, niemiecki obóz eksterminacji polskich elit w Kraju Warty, przez samych Niemców nazywany „obozem krwawej zemsty”. W uroczystościach rocznicowych poświęconych ofiarom KL Posen, które odbyły się 10 października w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII, uczestniczył Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. 

    Wicemarszałek Jankowiak podkreślił w trakcie uroczystości, że Fort VII, w którym śmierć poniosło około 20 tysięcy Wielkopolan, jest miejscem szczególnym i ważnym w historii Poznania i Wielkopolski, miejscem w którym historia zmienia każdego, kto je odwiedza. Zwrócił się do wszystkich zebranych by pamiętali, że podczas II wojny światowej człowiek człowiekowi zgotował tutaj ten tragiczny los. – Polakom, polskim elitom, ofiarom obozu, oprawcy próbowali w KL Posen odmówić człowieczeństwa. Jednak za sprawą stosowanego bestialstwa, sami swojemu człowieczeństwu zaprzeczyli – mówił Wicemarszałek. 

    W Apelu Pamięci udział wzięli mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, środowiska kombatanckie, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści. Wśród gości był Konsul Generalny Niemiec z Wrocławia Martin Kremer, który podkreślił, że Niemcy nie zapominają o przeszłości oraz o odpowiedzialności jaka spoczywa na ich przodkach. Uroczystość miała asystę wojskową Garnizonu Poznań.

    Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie muzyczno-teatralne Odłamki | Splitter, które powstało w ramach współpracy Stowarzyszenia Artefiktion e.V. z Hanoweru, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W spektaklu została zaprezentowana historia Matki opłakującej Syna – średniowieczna „Stabat Mater“ w kompozycji muzycznej Giovanniego Battisty Pergolesiego ze współczesną perspektywą – powstałą dla spektaklu muzyką Tatjany Prelević.

     

    Data publikacji: 2023-10-13

    Galeria zdjęć: