trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego: "Zawsze z Rzeczpospolitą w sercu” – Marszałek o płk. Górskim

    „Za bohatera nigdy się nie uważałem, byłem normalnym żołnierzem. Takich żołnierzy było około 400 tysięcy i jednym z nich byłem ja ...”. Słowa płk. Jana Górskiego podczas  obchodów 84. rocznicy  powstania Polskiego Państwa Podziemnego przywołał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz uroczystości, która odbyła się 27 września 2023 r. w stolicy Wielkopolski.  

    W tegoroczną, 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, tradycyjnie oddaliśmy  hołd wszystkim jego bohaterom. W sposób szczególny wspomnieliśmy jednego z nich, dedykując obchody jego pamięci. To płk lek. med. Jan Górski ps. „Rzędzian”  – współtwórca Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz jego wieloletni prezes. 

    Dzień rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Marszałek Marek Woźniak rozpoczął od złożenia kwiatów i znicza na grobie Pana Pułkownika na cmentarzu na poznańskim Junikowie. 1 października mija rok od momentu, gdy płk Jan Górski odszedł na wieczną wartę, przeżywszy sto lat. Wyjątkowy charakter tegorocznych uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego wynikał także z obecności żony Danuty oraz rodziny Pułkownika. 

    „Piękny Człowiek -  Bohater, który przez całe swoje życie dawał świadectwo służby Ojczyźnie” – mówił Marszałek Marek Woźniak i kontynuował: „Tacy ludzie, jak On, we wrześniu 1939 roku, stworzyli Polskie Państwo Podziemne. Odważni, twardzi, nieprzejednani – zawsze z Rzeczpospolitą w sercu! I choć w powojennej rzeczywistości powinni obierać honory, nierzadko byli karani za swój patriotyzm. Byli opluwani i nazywani bandytami. Taki los spotkał również Pana Pułkownika… W celi śmierci, po pokazowym procesie zorganizowanym przez władzę ludową, czekał na wykonanie kary ostatecznej. Ta, szczęśliwie, nie nadeszła. Jan Górski - dla nas - pozostał na posterunku przez 100 lat! Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni – wdzięczni za wzór bohatera, któremu,  z niezwykłą skromnością, dawał świadectwo podczas  naszych spotkań, często z udziałem młodych ludzi. Za wszystkie te spotkania i rozmowy,  pięknie dziękujemy!” – podkreślił Marszałek Woźniak. 

     Przemówienie Marszałka w wersji audio:  

    Biografia pułkownika Górskiego zaskakuje, budzi podziw oraz szacunek, a postawa może być ponadczasowym wzorem patriotyzmu. Ukazuje ona człowieka niezwykle odważnego, oddanego bezgranicznie Ojczyźnie, lojalnego, ambitnego, a zarazem ogromnie skromnego – więc informacji o Pułkowniku: www.umww.pl/plk-jan-gorski  

    Uroczystości rozpoczęła  Msza Święta Akowska w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Główne uroczystości miały miejsce przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości. Po przemówieniu Marszałka, postać płk. Jana Górskiego przybliżyła Teresa Masłowska, Pełnomocnik Wojewody do spraw współpracy ze środowiskami kombatanckimi, od lat utrwalająca w swych książkach losy członków Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.  Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową oddano hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego.

    W uroczystości, której współgospodarzem był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, reprezentowany przez Prezesa Henryka Józefowskiego oraz Wiceprezesów Marię Krzyżańską i Ryszard Liminowicza wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu RP,radni województwa wielkopolskiego, reprezentanci władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk: służb mundurowych, wojskowych, kombatanckich i wielkopolska młodzież. 

    Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa wystawiona przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. 

    Data publikacji: 2023-09-27