trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

    Alfons Jernas

    Alfons Jernas

    ps. Ala

    19.10.1913 – 29.06.1944

     

     

     

    Źródło zdjęcia: Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

     

    Autor tekstu: Renata Wełniak, kustosz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

     

    Alfons Jernas urodził się 19 października w Berlinie, w rodzinie Wojciecha i Franciszki z domu Balcerzak.  W 1919 r. wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania. Do Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. Karola Chodkiewicza wstąpił 1 września 1928 r. W 1934 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie im. Ewarysta Estkowskiego w Poznaniu. W 1935 r. przeszedł przeszkolenie wojskowe w 57. pp., po czym awansował do stopnia plut. pochr. Następnie pracował w zawodzie nauczyciela w szkolnictwie powszechnym i zawodowym w Gnieźnie oraz w Poznaniu. Od 1936 r. był kierownikiem Kręgu Starszoharcerskiego im. Sławomira Czerwińskiego przy VIII Hufcu Harcerzy w Poznaniu. W 1937 r. awansował do stopnia ppor. rez. W charakterze wolnego słuchacza rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym UP.

    Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. Przydzielony do Ośrodka Zapasowego 14. DP w Skierniewicach, wraz z pułkiem dotarł do Kowla. Uniknął wzięcia do niewoli i w październiku 1939 r. wrócił do Poznania. W okresie okupacji skierowany przez niemiecki urząd pracy do zakładów DWM – zatrudniony na stanowisku referenta ds. rachuby płac. Alfons Jernas intensywnie zaangażował się w pracę konspiracyjną. Do POZ zaprzysiężony został przez ppor. Lecha Nowackiego. Od 1 września 1941 r. organizował kursy instruktorskie dla członków Szarych Szeregów. W grudniu 1942 r. zaprzysiężony do AK przez por. Zbigniewa Krzekotowskiego. Wkrótce mianowany został komendantem Obwodu AK Wilda (ps. „Ala”). Był głównym organizatorem akcji sabotażowo-dywersyjnych prowadzonych przede wszystkim na terenie DWM. Od połowy 1943 r. pełnił funkcję inspektora ośrodka Kedywu IR Poznań. W dniu 11 listopada 1943 r. awansowany został na por. AK.

    Aresztowany 4 lutego 1944 r., był osadzony kolejno w siedzibie gestapo w byłym Domu Żołnierza, Forcie VII w Poznaniu oraz w obozie w Żabikowie.  Rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 29 czerwca 1944 r. w obozie w Żabikowie.

    Wkrótce opublikujemy kolejny biogram!
     

    Projekt powstał we współpracy z oddziałem IPN Poznań oraz Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.