trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

KRAJOBRAZ I STANOWISKA

    Podczas sesji 27 marca sejmik przyjął „Audyt krajobrazowy województwa wielkopolskiego”. Dokument zawiera wskazówki i rekomendacje dla samorządów, np. gmin, przygotowujących miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

    – To pierwsze tego typu opracowanie w kraju. Zawarte w nim wnioski i zalecenia będą miały swoje odzwierciedlenie w dokumentach planistycznych. Audyt nie narzuca jednak gminom konkretnych rozwiązań w MPZP, tylko podpowiada, które z cennych przestrzeni należy chronić – wyjaśniał podczas sesji sejmiku wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

    Na prośbę samorządowców, w tym kilku sejmikowych radnych (którzy obawiali się, że zapisy audytu wydłużą i tak czasochłonną procedurę uchwalania MPZP) zarząd województwa zaproponował, by audyt krajobrazowy zaczął obowiązywać po 90 dniach od uchwalenia (a nie od razu, jak pierwotnie planowano), co pozwoli gminom uchwalić wyłożone już do publicznego wglądu MPZP.

    Radni PiS, którzy ostatecznie zagłosowali przeciw audytowi, argumentowali, że dokument wymaga dalszej dyskusji, bo budzi obawy rolników i mieszkańców północnej Wielkopolski. Kilku z nich zabrało głos podczas sesji, protestując przeciwko ewentualnym planom uchwalenia w Dolinie Noteci parku krajobrazowego, który ich zdaniem mógłby utrudnić prowadzenie na tym terenie działalności rolniczej.

    Wicemarszałek Wojciech Jankowiak uspokajał, że rekomendacje z audytu krajobrazowego wskazują właśnie na możliwość kontynuacji działalności rolniczej (jako formy ochrony krajobrazów) w Dolinie Noteci. Jacek Bogusławski z zarządu województwa dodał, że projekt powstania na tym terenie parku krajobrazowego wymaga dalszych konsultacji, a marszałek Marek Woźniak zapewnił, że żadnych decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto, a zanim one zapadną, zostaną przedyskutowane z mieszkańcami.

    Marcowe obrady radnych województwa (które, ze względu na remont sali sesyjnej, odbywały się w trybie zdalnym) przyniosły też uchwalenie dwóch stanowisk sejmiku. Na wniosek klubu PSL przyjęto dokument odnoszący się do pogarszającej się sytuacji w rolnictwie, apelując do rządu o podjęcie działań zwłaszcza wobec sytuacji na rynku zbóż i trzody chlewnej, a także w kwestii uproszczenia procedur związanych z rolniczymi dopłatami. Z kolei z inicjatywy klubu PiS podjęte został stanowisko sejmiku „w celu upamiętnienia 175. rocznicy Powstania Wielkopolskiego (Powstania Poznańskiego) 1848 roku”.

    Data publikacji: 2023-03-28

    Galeria zdjęć: