Od ubiegłego roku, pod patronatem honorowym Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, realizowany jest program społeczno-edukacyjny Kurs jazdy na autostradzie. Ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym regionie.
Kurs jazdy na autostradzie od początku cieszy się zainteresowaniem Ośrodków Szkolenia Kierowców oraz samych kursantów. W tej chwili w akcji Autostrady Wielkopolskiej uczestniczy 30 ośrodków, które przeszkoliły już blisko 200 osób.
W tym roku Autostrada Wielkopolska postanowiła rozszerzyć dotychczasowy zakres Kursu. Program obejmie już nie tylko nowych kursantów przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy, ale także kursantów zainteresowanych uzupełniającymi lekcjami oraz kierowców posiadających już uprawnienia do prowadzenia pojazdów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności i skorzystać z dodatkowych jazd na autostradzie.
- W Wielkopolsce panuje wzmożony ruch generowany przez dużą liczbę samochodów, dodatkowo mamy do czynienia ze sporym ruchem tranzytowym aut, przemieszczających się głównie ze Wschodu na Zachód. To wszystko powoduje, że liczba potencjalnych zdarzeń na drodze jest spora, musimy więc robić wszystko, by im zapobiegać. Niestety wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy jak poważne konsekwencje niesie ze sobą niefrasobliwość, czy ryzykancka postawa. Dlatego warto mieć wyobraźnie na drodze i zawsze uwzględniać fakt, że ludzkie życie jest kruche – zwraca uwagę Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Aktualnie w Polsce nauka jazdy na odcinkach autostrady lub na drogach ekspresowych nie jest obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży za kierownicą auta. Kurs jazdy na autostradzie umożliwia praktyczne przećwiczenie manewrów charakterystycznych dla tego rodzaju dróg, pod okiem profesjonalnego instruktora.
W tym roku z programu można skorzystać na trzy sposoby:
W obu ostatnich przypadkach należy zapisać się na jazdy w wybranym na stronie internetowej programu Ośrodku Szkolenia Kierowców lub Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Dostępne terminy widoczne są w specjalnie przygotowanym kalendarzu. Realizacja jazd doszkalających w ramach programu Kurs jazdy na autostradzie jest dla jego uczestników bezpłatna.
Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Autostrady Wielkopolskiej wynika, iż niespełna 17% kierowców posiadających prawo jazdy miało okazję przećwiczyć podczas kursu jazdę po autostradzie. Potrzebę zmiany podejścia do kursantów i wprowadzenie takich jazd w praktyce w trakcie szkolenia kierowców potwierdzają także policyjne statystyki.
- Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych na autostradzie należy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Przypominamy, że odcinek autostrady upoważnia kierowcę do jazdy z prędkością 140 km/h. Prędkość ta jednak wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i szybkiej reakcji – mówi st. asp. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Głównym i najważniejszym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kurs jazdy na autostradzie obejmuje wszystkie aspekty jazdy autostradami i drogami ekspresowymi – od prawidłowego włączania się do ruchu, zmiany pasów ruchu, właściwego sygnalizowania manewrów, po zasady korzystania z Punktów Poboru Opłat oraz Miejsc Obsługi Podróżnych. Dzięki temu kursanci bezpieczniej podejmują decyzje za kierownicą, w bardziej płynny i pewny sposób wykonują wszystkie manewry oraz są w stanie wyczuć różnice pomiędzy prędkościami w trakcie różnych manewrów. Ponadto poruszanie się po autostradach i trasach szybkiego ruchu najlepiej uczy zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy autami, która zgodnie z przepisami wynosi połowę wartości widocznej na liczniku prędkości samochodu.
Ambasadorem programu jest Tomek Czopik, promotor bezpiecznej jazdy, trener, kierowca sportowy, który także uczy bezpiecznej jazdy.
Realizując projekt Autostrada Wielkopolska ściśle współpracuje z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Poznaniu i Zielonej Górze. Patronat honorowy nad programem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Prezydent Miasta Poznania, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...