trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Bieżące wyzwania dla rynku pracy w Wielkopolsce

    W dniu 20 czerwca Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak uczestniczył w konferencji "Rynek pracy wobec wyzwań XXI wieku". Organizatorem wydarzenia, w trakcie którego dyskutowano o aktualnych wyzwaniach, takich jak pandemia i wojna na Ukrainie oraz ich wpływie na rynek pracy, był Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. 

    - W trakcie konferencji wybrzmiało wiele ważnych treści dotyczących sytuacji na rynku pracy, w tym jakże aktualnego zagadnienia otwierania go na uchodźców z Ukrainy. Prelegenci przedstawili wiele istotnych danych obrazujących w jakiej kondycji jest rynek pracy w Wielkopolsce. Okazuje się, że na tle innych regionów kraju ma się bardzo dobrze, pomimo tego, że czynniki takie jak rosnąca inflacja, wzrost cen, w tym energii elektrycznej i surowców, czy słaby złoty w jego rozwoju nie pomagają – mówi wicemarszałek Wojciech Jankowiak. 

    Konferencję otworzyła dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Barbara Kwapiszewska, a wykład inauguracyjny wygłosiła Anna Górna-Kubacka, naczelnik Wydziału Badań i Analiz Rynku Pracy WUP. Z kolei zastępca dyrektora WUP Ryszard Zaczyński zapoznał zebranych z problemami i nadziejami związanymi z sprawiedliwą transformacją subregionu konińskiego w związku z likwidacją kopalń ZE Pątnów-Adamów-Konin. Uczestnicy konferencji odnosili się do podstawowych wyzwań  naszych czasów takich jak agresją Rosji na Ukrainę czy pandemia koronawirusa, mających ogromny wpływ na rynek pracy. 

    Podsumowano także badania WBiA RP za 2021 rok dotyczące stabilności zatrudnienia i wynagrodzenia pracujących w Wielkopolsce oraz wpływu pandemii na młodych Wielkopolan. Badania te obrazowały nie tylko nastroje i postawy pracujących, ale także ich oczekiwania oraz wpływ zdalnej edukacji w okresie pandemii. W dyskusji podkreślano konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań w stosunku do uchodźców przymusowych z Ukrainy którzy mogliby uzupełnić luki i oczekiwania rynku pracy oraz zasilić branże, które mają znaczące braki kadrowe. Podkreślano także konieczność wykorzystania bazy lokalowej i technicznej szkół w okresie wakacji dla szkoleń językowych uchodźców.

     

    Data publikacji: 2022-06-23

    Galeria zdjęć: