Podczas październikowych, zdalnych obrad sejmikowej Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, radni zapoznali się m.in. z informacją na temat natężenia ruchu na drogach w naszym regionie. Jak wyjaśniał Paweł Katarzyński, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, pomiary ruchu (z użyciem wideorejestratorów, a także poprzez obserwatorów) wykonywane są co 5 lat i dotyczą kilku kategorii pojazdów (rowerów, motorów, samochodów osobowych, aut ciężarowych, autobusów, pojazdów specjalnych).
Ostatnie pomiary przeprowadzono w 2020 r., w okresie pandemii, co zdaniem dyrektora WZDW mogło nieco zniekształcić wyniki analiz. Z danych wynika, że w 2020 r. średnio na dobę zarejestrowano na drogach wojewódzkich 4920 pojazdów (w 2015 r. było ich 4250; w 2010 r. – 4007). Na których trasach ruch był największy? Ponad 15 tysięcy aut na dobę jeździło np. drogami: nr 194 w Gnieźnie, nr 311 w Komornikach, nr 196 między Poznaniem a Murowaną Gośliną, nr 431 w Mosinie, nr 430 w Luboniu.
Ponadto komisja zapoznała się z informacją o publicznym transporcie zbiorowym w Wielkopolsce, z danymi o działalności w 2021 r. Parowozowni Wolsztyn, z projektem „Strategii rozwoju Wielkopolski Wschodniej 2040”.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...