trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

DEBATA O POMOCY SPOŁECZNEJ

    14 czerwca radni z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały sejmiku w sprawie przyjęcia „Oceny zasobów pomocy społecznej województwa wielkopolskiego za 2022 r. w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej”. Co wynika z tego dokumentu?

    Co piętnasty Wielkopolanin korzystał  w ubiegłym roku z szerokiego katalogu wsparcia instytucji pomocy społecznej (6,9 proc. mieszkańców). Liczba świadczeniobiorców  (82.213 osób) corocznie jednak spada, od 2018 r. aż o 25,9 proc. Statystyki pokazują, że z tego typu pomocy korzysta coraz więcej osób starszych (26,4 proc.). Głównymi powodami ubiegania się o to wsparcie są: długotrwała lub ciężka choroba, ubóstwo, niepełnosprawność, bezrobocie.

    Z danych wynika, że w 2022 r. zmalała o 6 proc. liczba osób pobierających zarówno świadczenia pieniężne (zasiłek stały, okresowy i celowy), jak i niepieniężne (posiłek, schronienie, ubranie, usługi opiekuńcze) – tutaj o 2 proc.

    Kadrę jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej w 2022 r. tworzyło łącznie 10.432 osób. Brakuje pracowników socjalnych, w szczególności z doświadczeniem. Przyczyną są m.in. duże obciążenie obowiązkami, niechęć do wykonywania tzw. zawodu stresogennego, jego niski prestiż i zazwyczaj zbyt małe wynagrodzenie.

    Ponadto radni zaopiniowali kilka propozycji zmian w budżecie oraz WPF, przyjrzeli się okresowej ocenie planu zagospodarowania przestrzennego dla Wielkopolski, a także omówili projekt programu współpracy samorządu województwa z NGO na 2024 rok.

    Data publikacji: 2023-06-16

    Galeria zdjęć: