trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium kryminalistyczne powstało w Poznaniu

     21 października 2024 r. przy ul. Kochanowskiego 2a została otwarta nowa siedziba Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji gościem wydarzenia był Marszałek Marek Woźniak. Inwestycję od początku wspierał Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  

    - Przede wszystkim przekazuję ogromne gratulacje dla Pana Komendanta Tomasza Olczyka i całego zespołu za to, że skutecznie doprowadzili tę inwestycje do końca. To niewątpliwy sukces Wielkopolski. Liczymy na to, że to laboratorium będzie najlepsze w Polsce. Życzę wszystkim pracownikom laboratorium, żeby nie ustawali w zabiegach o wyposażenie w sprzęt w najnowszej klasy. Wiem, że macie Państwo kompetencje na poziomie światowym. Życzę, żebyście dysponowali Państwo narzędziami do przeprowadzenia wszystkich badań, tak aby skutecznie wspomagać procesy dochodzeniowe i żeby te dowody, które są potem przedstawiane w sądzie, były niezbite. Deklaruje jednocześnie, że jeśli będziemy mogli jeszcze pomóc, to oczywiście pomożemy - podkreśla Marszałek Marek Woźniak.

    Na poznańskich Jeżycach powstał nowoczesny 6-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej prawie 7 tys. m², wraz z parkingiem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz specjalistycznym wyposażeniem. W jego otwarciu uczestniczył Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wielkopolscy parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej, szefostwo policji, a także m.in. Tatiana Sokołowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wraz z radnymi oraz Katarzyna Kretkowska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i  samorządowcy. 

    Wartość inwestycji to blisko 114 milionów złotych. 10 milionów na prace budowlane i instalacyjne pochodzi ze środków marszałkowskich. Z budżetu samorządu województwa zostało przeznaczonych również 500 tys. zł na zakup automatycznej stacji pipetującej oraz 590 tys. zł na kolejne dwa urządzenia laboratoryjne z pełnym wyposażeniem: chromatograf gazowy oraz młynek planetarny - Od decyzji Samorządu Województwa właściwie zależała przyszłość tej inwestycji. Nie była ona łatwa, ponieważ kwota wsparcia była znacząca – dla nas było to poważne wyzwanie. Staramy się oddzielać wsparcie samorządowe od rządowego. W przypadku tego projektu nastąpiła synergia, która, jak widać, przyniosła pozytywne efekty – dodaje Marszałek Woźniak. 

    Jak informują policjanci, w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu rocznie tworzonych jest prawie siedem tysięcy ekspertyz. W 2023 r. wykonano niemal 1800 ekspertyz, w których przebadano 7000 próbek narkotyków, 1000 sprawozdań (1500 próbek) krwi na zawartość alkoholu, 1400 opinii (11000 próbek) DNA oraz 600 opinii mechanoskopijnych, dotyczących 4500 pojazdów i ich elementów. Laboratorium realizuje badania z zakresu 13 dziedzin kryminalistyki, w 6 sekcjach: biologii i genetyki, chemii, daktyloskopii i traseologii, mechanoskopii i balistyki, antroposkopii i informatyki śledczej, badań dokumentów i fonoskopii.

    - To najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Jestem dumny, że zrealizowaliśmy tak dużą inwestycję. To, co do niedawna było jeszcze w sferze naszych marzeń, dzisiaj stało się rzeczywistością. To bardzo ważna inwestycja w kontekście zwiększenia skuteczności i ilości wykonywanych badań, za czym idzie poprawa stanu bezpieczeństwa mieszkańców Poznania, Wielkopolski i całego kraju.

    Wewnątrz nowego budynku zostały rozmieszczone specjalistyczne pracownie z zastosowaniem funkcjonalnych ciągów badawczych. Pomieszczenia te są wyposażone w wysoce wyspecjalizowaną aparaturę przeznaczoną m.in. do badań genetycznych, substancji psychoaktywnych, psychotropowych i prekursorów oraz pobierania balistycznego materiału porównawczego. Umożliwia to policjantom oraz pracownikom laboratorium zwiększenie możliwości badawczych i powtarzalności wyników, zapewniając oszczędność czasu, dzięki stopniowej automatyzacji procesów.

     

    Data publikacji: 2024-10-21

    Galeria zdjęć: