trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Local Trends w Poznaniu: Wszyscy stoimy przed wyzwaniami klimatycznymi

    –  Spotykamy się bez wątpienia w niezwykle trudnych czasach wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i stale aktualnych wyzwań klimatycznych, przed którymi stoją wszystkie europejskie samorządy i właściwie cały nasz glob – mówił Marszałek Marek Woźniak podczas uroczystego otwarcia drugiej edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego.

    Sytuacja gospodarcza samorządów lokalnych, wizja ich rozwoju, współpraca z rządem i organizacjami pozarządowymi, kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa – to tematy drugiej edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego, które w poniedziałek 17 października rozpoczęło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w stolicy Wielkopolski.

    – Spotykamy się bez wątpienia w niezwykle trudnych czasach wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i stale aktualnych wyzwań klimatycznych, przed którymi stoją wszystkie europejskie samorządy i właściwie cały nasz glob. Myślę, że warto o tym rozmawiać, warto zastanowić się, jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami, które bardzo mocno przekładają się na nasze bieżące działania, chociażby w postaci kosztów, które będziemy musieli w najbliższej perspektywie wszyscy ponosić. Kosztów zwiększonych, często nadmiernych, które będą obciążały budżety samorządowe, zarówno w nadchodzącym roku, jak i już tej zimy – mówił podczas uroczystego otwarcia wydarzenia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Marszałek przypomniał, że samorządy regionalne znajdują się na ostatnim etapie negocjacyjnym w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie nowej perspektywy unijnej.

    –  Bardzo obawiamy się tego, czy kwestie decyzji dotyczących praworządności w Polsce – choć nie tylko Polski dotyczą one – nie odbiją się cieniem na tej dystrybucji środków finansowych Unii Europejskiej. Byłoby bardzo źle, gdyby w wyniku politycznego uporu, ta perspektywa została zablokowana. Szczególnie nas, w Polsce te kwestie bardzo niepokoją – dodał Marek Woźniak.

    W trakcie uroczystości Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego zwrócił uwagę, że obecnie wszystkie globalne wyzwania, jak inflacja, skutki wojny w Ukrainie czy radykalny wzrost cen energii, są odczuwalne na poziomie nawet najmniejszych wspólnot samorządowych. 

    –  Dlatego chcieliśmy, aby Local Trends stał się platformą do kooperacji, dyskusji, a także merytorycznych sporów dotyczących samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych i władz centralnych – zaznaczył Marszałek Struk.
    W podobnym tonie wypowiedział się także Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. 

    –  Żyjemy w takim okresie hejtu, dezinformacji, bełkotu, dlatego potrzebne są rzeczowe, merytoryczne rozmowy. Ale możemy je prowadzić tylko wtedy, gdy spotykają się wszyscy - przedstawiciele rządu, samorządu, biznesu i nauki – stwierdził Prezydent Poznania.

    –  Mam nadzieję, że myślenie o gospodarności, o Polsce, zwycięży nad bieżącą polityką – wyraził nadzieję Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

    Podczas Local Trends poruszane będą również inne tematy, takie jak: wsparcie zrównoważonego rozwoju miast przez biznes, inflacja w samorządach (i możliwe środki zaradcze), mieszkania komunalne w czasach wysokich stóp procentowych i zielonej transformacji, zarządzanie lasami czy BIG DATA – rozwój oparty na faktach.  

    Wodór był głównym tematem poniedziałkowej debaty pt. „Czy wodór i rozproszone źródła energii uratują energetykę samorządową?”. Jej gospodarzem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nieprzypadkowo - Wielkopolska jako jeden z pierwszych regionów w Polsce rozpoczęła proces budowy gospodarki wodorowej, dostrzegając tym samym szansę i korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii wodorowych. 

    – Znajdujemy się w piątce najlepiej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Chcemy utrzymać to tempo. Długo poszukiwaliśmy rozwiązań i szans na nową perspektywę unijną. Postawiliśmy na technologie wodorowe i na rozwiązania, które stają się popularne na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych, przez Japonię, Australię, aż po Europę. Te doświadczenia pokazują, że wodór może być szansą także dla naszego regionu. Mamy pod tym względem potencjał i chcemy go wykorzystać, uniezależniając się od paliw kopalnianych – mówił Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. – I już to robimy – po Koninie, gdzie lada moment ruszy produkcja wodoru, jeździ pierwszy w Polsce autobus napędzany tym paliwem, a w Pile za 2-3 lata ma powstać osiedle wodorowe.  

    Podczas jednego z wywiadów Jacek Bogusławski podkreślił także, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego dba o to, żeby mieszkańcy mogli oddychać dobrym i świeżym powietrzem. – Pamiętajmy, że co roku w Polsce przez złą jakość powietrza umiera 40 tys. osób. Dlatego w Wielkopolsce mamy swoje uchwały antysmogowe, mamy programy ochrony powietrza, które są najważniejszymi dokumentami w naszym województwie – powiedział.  

    Nowością  II edycji będzie Scena Dobrych Praktyk, na której firmy, samorządy i instytucje będą przedstawiać sprawdzone u siebie rozwiązania. Forum Local Trends towarzyszyć będą Kongres Regionów oraz Forum Rozwoju Miast.

    Na Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym dostępne jest stoisko Samorządu Województwa Wielkopolskiego, na które zapraszamy.

    Dwudniowe spotkanie odbywa się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych. Gospodarzami zaś są Miasto Poznań i Miasto Sopot, a partnerami strategicznymi: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.


    Galeria zdjęć: