Marszałek Marek Woźniak wziął udział w kolejnym spotkaniu promującym wydanie albumu „Powstanie wielkopolskie 1918–1919”. Publikacja ukazuje Powstanie Wielkopolskie w szerokiej perspektywie - genezę zrywu lokując w wydarzeniach i procesach poprzedniego stulecia, a skutki w dziesięcioleciach po jego zwycięstwie.
W czwartek 23 marca w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyło się spotkanie promujące wydanie albumu „Powstanie wielkopolskie 1918–1919”.
Publikacja jest wspólną inicjatywą trzech instytucji – marszałkowskiego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu. Została wydana pod redakcją prof. Olafa Bergmanna, kustosza dyplomowanego naszej instytucji kultury -Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Album obejmuje 15 tekstów przygotowanych przez badaczy zajmujących się tematyką wielkopolskiej insurekcji, m.in. prof. Janusza Karwata, prof. Przemysława Matusika czy dr. Marka Rezlera. Honorowy patronat nad książką objął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Wszystkich zgromadzonych na spotkaniu powitał gospodarz miejsca, prof. Filip Kaczmarek, Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Jako pierwszy przemawiał Marszałek Marek Woźniak, który stwierdził, że książka posiada interesującą formę i jest przystępna dla wielu odbiorców. – Cieszę się, że to dzieło jest już dostępne, bo każda forma promocji Powstania jest bardzo istotna – podkreślił. - My, jako samorząd zajmujemy się powstaniem przez cały rok, nie tylko przy okazji corocznych uroczystości. Pierwszego stycznia przyjęliśmy opiekę nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które będzie budować nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się podpisać porozumienie z ministerstwem kultury w sprawie współprowadzenia muzeum i współfinansowaniu inwestycji – dodał Marszałek
- Rozszerzanie wiedzy o zrywie jest bardzo istotne. Ta pozycja jest ważnym elementem w całym procesie upamiętnia Powstania Wielkopolskiego – przyznał Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez dr. hab. Rafała Reczka, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wzięli udział prof. Olaf Bergmann, prof. Janusz Karwat oraz prof. Przemysław Matusik.
Publikacja wydana pod koniec ubiegłego roku ukazuje powstanie wielkopolskie w szerokiej perspektywie - genezę zrywu lokując w wydarzeniach i procesach poprzedniego stulecia, a skutki w dziesięcioleciach po jego zwycięstwie. Ma ona charakter popularnonaukowy, dzięki czemu w przystępny sposób przybliża czytelnikowi zagadnienia związane ze zrywem naszych przodków.
To już kolejne spotkanie promujące album. Pierwsze odbyło się w lutym w Muzeum Historii Polski w Warszawie, także z udziałem Marszałka Marka Woźniaka.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...