Marszałek Marek Woźniak wziął udział w debacie z cyklu "Europa i my", która odbyła się Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.
We wtorek 21 września w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie odbyła się debata „Jesteśmy Polakami”, która zainaugurowała cykl "Europa i my". Wzięli w niej udział Marszałek Marek Woźniak, prof. Cezary Obracht – Prondzyński, historyk i socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowe w Pile oraz pianista i muzyk Bartłomiej Szopiński.
Goście starali się odpowiedzieć na pytanie czy Prawdy Polaków, ustanowione przez Kongres Polaków w Niemczech w 1938 r. są nadal aktualne. Odwoływały się one do najważniejszych dla Polaków wartości - narodu, wiary, braterstwa, służby oraz ojczyzny. Poruszono też temat, jak dziś interpretowane są prawdy Polaków sprzed wybuchu II wojny światowej.
- Niestety są one przekazywane w bardzo nacjonalistyczny sposób. To coś, co wywołuje we mnie głęboki sprzeciw – zaznaczał prof. Obracht-Prondzyński.
Nawiązano również do tego, jak wielokulturowa była przed 1939 r. Polska. Później, po zmianie granic i położenia Polski, również za sprawą państwa komunistycznego, stała się w większości etnicznie jednorodna. Wielkopolskę również dotknęły te procesy. Marszałek Marek Woźniak odniósł się tu do działań obecnej władzy.
- Skoro mamy być idealni, wzorcowi, wszyscy według jedynie słusznego i akceptowalnego kroju, to każdy kto będzie od niego odbiegał, może stać się niemile widziany – mówił Marszałek.
Kolejnym tematem było życie na emigracji i to jak Polonię oceniają inne narodowości. Próbowano także wyjaśnić, czy obraz Polaków po przystąpieniu do Unii Europejskiej uległ zmianie. Debata była prowadzona przez Stanisława Dąbka, dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile oraz Henryka Szopińskiego i instruktora Domu Polskiego w Zakrzewie radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...